17 Rebi'ül-evvel 1441 | 14 Kasım 2019 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Görevi biten elektronik eşyalar toplanacak

Son Güncelleme: 30 HAZİRAN 2013 - TSİ 22:18

Çevre kirliliğinin önüne geçmek ve geri dönüşümü mümkün atıkları ekonomiye kazandırmak için belediye, alışveriş merkezi ve marketlerde atık getirme merkezleri kuruluyor. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, çevre kirliliğinin önüne geçmek ve geri dönüşümü mümkün atıkları ekonomiye kazandırmak amacıyla belediye, alışveriş merkezi ve marketlerde “atık getirme merkezi” uygulamasını başlatıyor. Ömrünü tamamlayan buzdolabından mobilyaya, pillerden kullanılmayan ilaçlara kadar tüm atıklar, atık getirme merkezlerinde toplanacak. Bakanlığın hazırladığı Katı Atıkların Toplanmasına İlişkin Tebliğ taslağına göre, evsel atıkların sağlıklı toplanması amacıyla kurulacak atık getirme merkezleri birinci, ikinci ve üçüncü sınıf olarak ayrılacak. Belediyelerde kurulacak birinci sınıf atık getirme merkezleri en az bin, alışveriş merkezlerindeki ikinci sınıf merkezler en az 250, market gibi satış noktalarındaki üçüncü sınıf merkezler ise en az 10 metrekare alana sahip olacak. Birinci sınıf getirme merkezlerine kâğıt, karton ve plastik ambalajdan ömrünü tamamlamış lastiklere, tekstil ürünlerinden evden kaynaklanan miadı dolmuş ve kullanılmayan ilaçlara kadar tebliğde yer alan tüm atıklar getirilebilecek. İkinci ve üçüncü sınıf merkezlerde ise evlerden kaynaklanan bitkisel atık yağ, tehlikesiz atık, pil, elektrikli ve elektronik aletler, beyaz eşyalar, televizyon ve monitör, aydınlatma ekipmanı, mobilya gibi atık gruplarından bazıları toplanacak.

Bu arada getirme merkezi işleticileri, broşür, afiş gibi materyaller hazırlayarak en az 6 ay merkezin tanıtımını yapacak. Ayrıca belediyeler de “Alo-Atık” hatları oluşturarak, gerekli bilgilendirmede bulunacak.