7 Rebi'ül-ahir 1440 | 15 Aralık 2018 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Cep telefonu kazalara davetiye çıkarıyor

Son Güncelleme: 23 ŞUBAT 2018 - TSİ 12:07

'Yol Güvenliği Anketi ve Raporu'na göre 18-35 yaş arası her 3 kişiden 1’i araç kullanırken mobil telefonu ile mesajlaşmaya devam ediyor.

Yaşanan trafik kazalarında cep telefonu kullanımının etkisini araştıran çalışmada dikkat çekici sonuçlar ortaya çıktı. Direksiyonda konuşmak normal, ‘mesaj atmak’ çok doğal!

Anketin sonuçlarına göre sürücülerin 4’te 1’inin araç kullanırken kısa süreli olarak mobil telefona bakılabileceğini, 5’te 1’i sürüş sırasında e-postaya cevap verdiğini, 6’da 1’i arkadaşlarını kırmamak için onlarla mesajlaşmaya devam ettiğini, 10’da 1’i ise sosyal medyaya göz attığını kabul ediyor.

Bu oranlar 18-35 yaş arasında daha da artıyor, sürücülerin direksiyondayken telefonla konuşma oranı 35 yaş üzeri gruba göre % 80 daha fazla. E-posta iletilerine yanıt verme oranları 2 katına, sosyal medya kullanımı ise 3 katına çıkıyor.

Bu tablonun değişmesi için bazı öneriler şöyle: Arka koltukta kemer kullanımı, cep telefonu kullanımının caydırılması, yol güvenliği ile ilgili kamu özel sektör çabasının güçlendirilmesi ve gönüllü trafik müfettişliği uygulamasının güçlendirilmesi.

Milliyet