8 Safer 1440 | 17 Ekim 2018 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Çocuk işçiliğinde başı çekiyoruz

Son Güncelleme: 22 KASIM 2017 - TSİ 10:44

Dünya Çocuk Hakları Günü’nü geride bırakırken, yapılan araştırmalar ülkemizdeki çocukların durumunu ortaya koyuyor. Çocukların çalışma hayatındaki yerinden, eğitim kaliteleri ve yaşam standartları gibi alanlarda Türkiye ’nin karnesi zayıf.

2 milyon çocuk çalışıyor

Türkiye’de çocuklar ile ilgili en çarpıcı veri çocuk işçiliğinde gözler önüne konuyor. 15-17 yaş arası çocuk işçi sayısı ülkemizde 2 milyona yaklaşırken, bu verilere 15 yaş altı ve tarımsal alanlarda mevsimlik olarak çalışan çocuklar, stajyerler, çocuk işçiliği sayılabilecek ile çıraklık eğitimi alanlar eklenmiyor. Bu durumlarda göz önüne alındığı zaman ülkemizdeki çocuk işçiliği alanında yaşanan sorun görünenden daha büyük ve vahim.

Sigortasız çalıştırılıyorlar

Çocuk işçiliği alanında yaşanan diğer önemli bir sorun ise çocukların büyük bir bölümünün kayıt dışı olarak çalıştırılması. 2016 TÜİK verilerine göre çalışan çocukların yüzde 78’i kayıtdışı çalıştırılıyor. Bu veriler göz önüne alındığı zaman 10 çocuktan 8’i kayıtdışı çalıştırılarak emekleri sömürülüyor.

Diğer çarpıcı sonuçlar ise çocukların yoksulluk oranı. Türkiye toplam nüfusunun %28,7’sini 22 milyon 891 bin 140 ile çocuk nüfusu oluşturuyor. OECD’nin raporuna göre, AB ülkeleri arasında karşılaştırıldığında çocuk yoksulluk oranını en fazla olduğu ülkeyiz. OECD ortalaması yaklaşık %13 iken, Türkiye’de çocukların yoksulluk oranı yüzde 25,3.

Milli Gazete