13 Şevval 1440 | 16 Haziran 2019 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Körfez gündeminde öne çıkan başlıklar

Son Güncelleme: 28 ARALIK 2018 - TSİ 08:50

Körfez basını ve gündeminde geçen hafta öne çıkan haberler...Suudi Arabistan, Dubai, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman gündeminde yer alan haberlerden derlediğimiz dosyaya buradan ulaşabilirsiniz.

Hac ve umre için 2030’a kadar 30 Milyon Ziyaretçi Hedefi…

Suudi Hac ve Evkaf Bakanlığı ile Sivil Havacılık Kurumu’nun yürütecekleri ortak çalışmalarla 2030 yılına kadar, ülkeyi hacc ve umre amacıyla ziyaret edenlerin sayısının, yılda 30 milyon’a çıkarmak için bir plan yapıldığı açıklandı. Kararlaştırılan yol haritası, Umre ve Hac sırasında 'Açık Hava' politikalarını da içeriyor. Suudi Krallığının dışından gelen ziyaretçilerin sayısı, son on yılda üçe katlanarak yıllık 8 milyona ulaştı.

Umman’da Dang Humması Vakalarında Artış...

Bir sivrisinek türünün neden olduğu kamuoyunda kemikkıran ateşi olarak da bilinen vakalar, mevsim degişikliğinin yaşandığı Umman'da oldukça arttı. Geçtiğimiz bir ay içinde Dang humması teşhisi konan vaka sayısı 10’a yükseldi. Sağlık Bakanlığı, yerel yönetimlerle işbirliği yaparak, sivrisineklerle mücadele çalışmaları yürütüyor. Öldürücü olmamakla birlikte ağır seyreden Dang Humması vakaları hastanede tedavi gerektiriyor.

Dubai`de İslami Yaşam Tarzı Sektörlerine İlgi Artıyor...

Dubai İslam Ekonomisi Geliştirme Merkezi tarafından 2017 yılında başlatılan beş yıllık bir stratejiyle, helal yaşama uygun ürün ve hizmetleri içeren üç kilit sektörün büyütülmesi hedefleniyor. Strateji, İslami finans, helal ürünler ile giyim ve turizm gibi İslami yaşam tarzı sektörlerinde bilgi birikiminin, endüstri standartlarının ve dijital teknolojilerin kullanımına odaklanacak. Merkezin, İslam ekonomisinin büyümesi için düzenleyici bir çerçeve ve ekosistem oluşturmak amacıyla 2019 yılında yerel ve küresel kuruluşlarla ortaklıklar kurmayı hedeflediğini belirtti. Ayrıca, genç yeteneklere sektördeki büyümeyi hızlandırmak için gerekli becerilerin kazandırılması da Merkezin hedefleri arasında yer alıyor.

Kuveyt Enerji ve Petrol Bakanları Toplantısına Evsahipliği Yapacak...

Kuveyt, Petrolleri İhraç Eden Arap Ülkeleri Teşkilatına üye devletlerden gelecek petrol ve enerji bakanları toplantısına ev sahipliği yapıyor. 11 üyeli kuruluş 2019 bütçesini görüşecek. Bu arada Kuveyt Emiri aralarında Petrolden sorumlu bakanlığın da bulunduğu dört bakanlığa yeni atamalar yaptı.

Suudi Arabistan Tahvil İhracına Hazırlanıyor...

Suudi Arabistan Maliye Bakanı, Suudi Arabistan'ın finansman açığını kapatmak için, 2019 yılının ilk yarısında 32 milyar dolar tutarında tahvil ihraç etmek istediğini belirtti. Suudi Arabistan uluslararası tahvilleri dolar ve diğer para birimleri ile düşünüyor. Tahvil İhracı ile ilgili kesin bir tarih verilmezken, yerel ve uluslararası piyasalardaki borçlanma oranları da henüz açıklanmadı.

Körfez Ülkelerinde Diyabet Artıyor...

Yeni yayınlanan bir rapora göre, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daki diyabet vakalarının 2045 yılına kadar yüzde 110 artarak 82 milyona çıkması bekleniyor. Aynı raporda, bölgedeki diyabetin ekonomik yükünün 2045 yılına kadar yüzde 67 artarak 35.5 milyar seviyesine çıkacağı tahminine yer veriliyor. Bu arada, Kuveyt, Mısır, Suudi Arabistan, Bahreyn, Ürdün, Lübnan ve Birleşik Arap Emirlikleri, yetişkinler arasında en yüksek obezite oranına sahipken, toplam nüfusun yüzde 27 ila 40'ının obeziteden etkilendiği görülüyor.

Raporda, Körfez bölgesindeki diyabete katkıda bulunan faktörlerin, gelir ve kentleşmeden dolayı artan beslenme alışkanlıklarını kapsadığı ve Körfez nüfusunun yalnızca yüzde 38'inin taze meyve ve sebze yediği belirtiliyor. Bu arada rapora göre Körfezde yaşayan erkeklerin yüzde 60'ı, kadınların ise yüzde 73'ü fiziksel olarak aktif değil. Sağlıklı bir diyetin eksikliğine ilave olarak, yetersiz beslenme eğitimi, şeker ve şeker ikamelerinin tüketilmesi ve duragan sedanter yaşam tarzı da diyabeti tetikleyen faktörler arasında sayılıyor.

AKRA için derleyen: Sedat Yüksel