23 Rebi'ül-evvel 1441 | 20 Kasım 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

LYS’lerde son iki

Son Güncelleme: 23 HAZİRAN 2012 - TSİ 10:01

Bu hafta sonu, 871 bin 313 üniversite adayının yarıştığı Lisans Yerleştirme Sınavları’nda (LYS) son turları yapılıyor.

666 bin 136 aday önce bugün yapılacak LYS-3’e girecek. Yarın ise, 308 bin 702 öğrencinin katılacağı LYS-2 uygulanacak. LYS-3 120, LYS-2 ise 135 dakika sürecek.

Kimliğinizi unutmayın

LYS-3’te Türk Dili ve Edebiyatı (56 soru-85 dakika) ile Coğrafya-1 testi (24 soru- 35 dakika) yer alacak. LYS-2’de Fizik, Kimya ve Biyoloji testleri yer alacak. Testlerde 30’ar soru bulunacak ve 45’er dakika verilecek. Her iki sınavda da testler ayrı kitapçıklarda bulunacak, ancak tek cevap kağıdı kullanılacak.

ÖSYM, internet sitesinde yayımladığı bir açıklama ile sınavlarda uygulanan güvenlik tedbirlerinin geçerli olduğunu hatırlattı. Buna göre, adayların sınava giderken yanlarında mutlaka ‘2012-LYS Sınava Giriş Belgesi’, fotoğraf ve TC Kimlik Numarası olan nüfus cüzdanı veya pasaport bulundurmaları gerekiyor.

Kimlik belgesi olmadan aday sınava alınmayacak, alınsa bile sınavı geçersiz sayılacak. Sınav binalarına hiçbir eşya alınmayacak. Sınavda kullanılacak kalem, silgi, kalemtıraş, saat gibi gereçler ile şeker ve peçete bütün adaylara ÖSYM tarafından sağlanacak. Adaylar sınava şeffaf pet şişe içinde su getirebilecek.

Bunları almayın

Sınav girişi, adayların ve sınav görevlilerinin üstleri elle ve dedektörle aranacak. Çanta, cep telefonu, saat, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth gibi cihazlar ile kulaklık, kolye, küpe, yüzük (alyans hariç), bilezik, broş, metal para gibi metal içerikli eşyalar ve her türlü elektronik/mekanik cihaz sınav binasına alınmayacak.

Hürriyet