13 Cemaziyelahir 1440 | 17 Şubat 2019 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Jeotermal kuyusunda altın ve lityum bulundu

Son Güncelleme: 26 NİSAN 2018 - TSİ 10:32

Jeotermale dayalı elektrik üretim kapasitesinde dünya dördüncülüğüne ulaşan Türkiye, bu sayede enerji dışındaki yeni bir gelir kapısını daha araladı. Yatırımcılar enerjisini aldıkları jeotermal kaynağın içindeki altın, magnezyum ve lityum gibi maden ve mineralleri yakalayıp ekonomiye kazandıracak.

JESDER Başkanı Ufuk Şentürk, elektrik üretiminde ve ısıtma başta olmak üzere enerjisinden yararlanılmak üzere yüzeye çıkarılan jeotermal kaynakların bu amaçlar dışında da ülke ekonomisine ciddi katkı sunacak potansiyele sahip olduğunu söyledi. Şentürk, jeotermal kaynakların içinde altın, gümüş, magnezyum ve lityum başta olmak üzere çok sayıda maden ve mineralin de yer aldığını söyledi.

25 ton lityum, 1.5 ton altın

Şentürk, jeotermal kaynakların içerisindeki, ekonomik değeri yüksek altın, gümüş, lityum gibi maden ve minerallerin ayrıştırılıp, yakalanıp, toplanabilmesini hedeflediklerini anlattı. Şentürk’ün verdiği bilgiye göre sadece şu anda faaliyetteki jeotermal elektrik santrallerini çalıştıran akışkanlardan yılda 20-25 ton lityum, 1.5 ton altın ve 3 ton magnezyum elde edilerek ülke ekonomisine katkı sağlayabilmek mümkün.

Dünya