7 Şevval 1439 | 21 Haziran 2018 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel

Kaçak yabancıya af çıktı

Son Güncelleme: 15 HAZİRAN 2012 - TSİ 11:41

Türkiye’de kalan, vize ve ikamet ihlali yapmış yabancı uyruklu kişilere İçişleri Bakanlığı’nın genelgesiyle af çıktı. Buna göre suça karışmamış olan yabancı uyruklu kişiler cezalarını ödedikleri takdirde sınır dışı edilmeyerek yeniden oturma izni alabilecek. 
Türkiye’ye yasal yollarla giren ancak daha sonra vize ve ikamet ihlali yapan yabancılar için bir kereye mahsus olmak üzere af getirildi. Bakanlığın yeni düzenlemesinden Türkiye’ye illegal yollardan giren yabancılar yararlanmayacak.
Ayrıca suça karışan yabancılar da af kapsamına alınmadı. 28 Mayıs 2012 tarihinden önce vize ve ikamet ihlali yapanlar bu aftan yararlanabilecek. Son başvuru tarihi ise 15 Ağustos 2012 olarak belirlendi. Pasaportunu kaybeden yabancıların da yararlanabileceği af için her yabancı bulunduğu ilçenin emniyet müdürlüğüne internet üzerinden online başvuru yapacak. Yetkililer, bakanlığın 81 ilin emniyet müdürlüklerine gönderdiği genelgenin amacının Türkiye’de illegal yabancı sayısını azaltmak olduğunu belirtti. Kaçak istihdamın önüne geçilmesine de olanak sağlayacak olan af kapsamında cezasını ödeyen yabancılara  6 ay daha Turkiye’de ikamet izni verileceği bildirildi.

Hürriyet