17 Cemaziyelahir 1440 | 21 Şubat 2019 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Yarıyıl tatili biterken ikinci yarıyıla hazır mısınız?

Son Güncelleme: 31 OCAK 2018 - TSİ 10:56

Lise ve üniversiteye giriş sınavlarına hazırlananlar için yarıyıl tatili yine ders çalışmak demekti. Sınavı olmayanlar şanslı, 12 gündür tatil yapıyorlar. Ancak okula adaptasyon için uyku, yemek düzeni, kurallara uyum gibi hazırlıkların yapılması gerekiyor.

Yarıyıl tatilinin bitmesine sayılı günler kaldı. 18 milyon öğrenci için ikinci kanaat dönemi 5 Şubat Pazartesi günü başlayacak. 16 günlük tatili kimi öğrenciler dinlenerek, kimileri aileleriyle birlikte keyifli aktivitelere katılarak, kimileri de ikinci döneme iyi bir başlangıç yapmak için ders çalışarak geçiriyor.

Okuldan uzak kalmak her öğrenciye göre farklılık gösterse de okula dönüşte bir adaptasyon sürecini beraberinde getiriyor. Süre ne kadar uzarsa adapte olmanın, yeniden okul düzenine alışmanın o kadar zor olabileceğini belirten rehberlik uzmanı Tuğçe Kılıç, “Tatil sürecinin nasıl planlandığı da adaptasyon sürecini olumlu ya da olumsuz şekilde etkileyebilir” diyor.

‘Motivasyonu artırın’

Sınava hazırlanan 8. ya da 12. sınıf öğrencileri için tatili doğru planlamanın önemine değinen Tuğçe Kılıç, “Kesintisiz ders çalışmak, beslenme düzenine dikkat etmemek, uyku ve dinlenme ihtiyacını göz ardı etmek sadece tatil dönemi için değil uzun soluklu bir maraton olan sınav hazırlık süreci için de doğru olan bir yöntem değil” diyor.

Sınava hazırlanan öğrencilerin sık yaptıkları hatalardan birinin pekiştirilmesi gereken konular ile öğrenmede eksikleri olan konuları birbirinden ayırmamaları olduğunu kaydeden Kılıç, “Bilgi eksikleri olmadığı noktada pekiştirmek adına soru çözmek doğru bir yöntemken; eksiği bulunan bir konuda ısrarla test çözmek boşa geçen bir zaman haline dönüşebilmekte” diye konuşuyor. Kılıç, sınava hazırlanan öğrencilerin ders dışında kalan aktivitelere de gerekli zaman ayrılmasının hem hedefledikleri yolda doğru adımlarla ilerlemelerini sağlayacağını hem de motivasyonlarını artıracağını belirtiyor.

Milliyet