6 Cemaziyelahir 1439 | 22 Şubat 2018 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Genç çiftçilere hibe desteği başlıyor

Son Güncelleme: 3 NİSAN 2017 - TSİ 10:11

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının "Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliği" yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, kırsal alanda yaşayan 18-40 yaşındaki çiftçilerin mahallinde uygulayacağı bitkisel, hayvansal, yöresel tarım ürünleri, tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik projelerine 30 bin liraya kadar hibe desteği sağlanacak.

483 milyon lira hibe için genç bulmak zor!

Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ilk kez 2016’da başlattığı “Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi” programının 2017 yılı koşulları belirlendi. Kırsalda yaşayan yoksul, işsiz gençlere 2017 yılında toplam 483 milyon liralık hibe desteği sağlanacak. Uzmanlar geçen yıla göre bu yıl şartların çok ağırlaştırıldığını, bu şartlarda kredi verilecek genç bulmanın zor olabileceğini ifade ediyor.

Gerekli şartlar

Genç çiftçi hibe desteğinden yararlanmak için “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak. Tebliğin yayımlandığı tarih itibarıyla 18 yaşını doldurmuş, 41 yaşından gün almamış olmak. Okur-yazar olmak. Başvuru tarihi itibarıyla ücretli bir işte çalışan olmamak. Başvuru tarihi itibarıyla örgün eğitime devam ediyor olmamak. Başvuru tarihi itibarıyla katma değer vergisi (KDV), gerçek ve basit usulde vergi mükellefi olmamak” gerekiyor.

Tebliğin yayımlandığı tarih itibarıyla 18 yaşını doldurmuş, 41 yaşından gün almamış, ücretli çalışan olmayan ve örgün eğitime devam etmeyen, 15 büyükbaş veya 50 küçükbaştan fazla hayvanı bulunmayan, 50'den fazla arılı kovanı olmayan, aynı proje konusunda Bakanlığın diğer hibe programlarından yararlanmamış genç çiftçiler başvuruda bulunabilecek.

Ön başvurular "https://gencciftci.tarim.gov.tr" uzantılı yazılım üzerinden, kesin başvurular ise genç çiftçilerin proje uygulayacağı kırsal alanda ikamet ettiği veya ikamet taahhüdünde bulunduğu yerleşim biriminin bağlı olduğu il veya ilçe müdürlüklerine şahsen yapılacak.

TRT Haber, Dünya