12 Rebi'ül-ahir 1441 | 9 Aralık 2019 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Plastik kirliliği deniz canlılarına zarar veriyor

Son Güncelleme: 5 EKİM 2018 - TSİ 10:25

Bugün, yeryüzünde 7 milyarın üzerinde insan yaşıyor. 2050 yılında bu sayının 10 milyara yaklaşacağı öngörülüyor. Hızla artan nüfus, iyi planlanmamış yapılaşma, doğal alanların bozulması, yasa dışı avcılık ve ticaret, doğal hayatın dengesini bozuyor ve canlı türleri bir yok oluşa doğru sürükleniyor.

Biz çoğalırken dünyamızı paylaştığımız diğer canlıların sayısı hızla azalıyor.

2050 yılında Akdeniz’de balıktan çok plastik atık olabilir

Örneğin, denizlerdeki yaban hayatına insan tarafından verilen zararın yüzde 90’ı plastik kaynaklı. Dünyada 700 deniz canlısı türü plastik tehdidiyle karşı karşıya. Plastik kirliliği en çok kuşları, balıkları, deniz memelilerini, sürüngenleri ve omurgasızları etkiliyor. Canlılar plastik atıklara dolanıp yaralanabiliyor, bunları yutabiliyor ve plastik kirliliği nedeniyle mikrop kapabiliyor.

Deniz kuşlarının midesinde 1960 yılında yüzde 5 oranında plastik vardı. Bugün bu oran yüzde 90’ken, 2050 yılında yüzde 99’a çıkabileceği öngörülüyor. Akdeniz’deki 60 balık türü de plastik mağduru. Bu gidişle, 2050 yılında denizlerimizde balıktan çok plastik atık olabilir.

Deniz kaplumbağası türleri de plastik atıklardan etkileniyor. İribaş deniz kaplumbağalarının (Caretta caretta) yüzde 35’inin sindirim sisteminde plastik atıklar bulunuyor. Deniz kaplumbağaları plastik poşetleri deniz anası zannederek yedikleri için ölebiliyor. Plastik atıklar diğer ortamlardaki yabani hayvanlar tarafından da yiyecek zannedilerek yenebiliyor. Bu durum, hem sindirim sistemi problemlerine yol açıyor hem de yalancı tokluk hissi yaparak canlıların besinsizlikten ölmesine sebep oluyor. Ayrıca, plastik atıkların içerdiği kimyasallar zehirlenmelere ve hastalıklara da yol açabiliyor.

Dünya