8 Rebi'ül-ahir 1440 | 16 Aralık 2018 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Körfez gündeminde bu hafta...02.03.2018

Son Güncelleme: 2 MART 2018 - TSİ 10:56

Suudi Arabistan

Suudi Arabistan Asya Ülkelerine sattığı ham petrolün varil fiyatında indirime gitmeye hazırlanıyor. Pazardaki talep düşüşüne bağlı olarak varil başına yaklaşık 40 cent’lik bir indirim beklenirken, bu durum aynı pazara petrol satan, İran, Irak ve Kuveyt gibi satıcıların fiyatlarını da etkileyecek.

Suudi Arabistan’da yabancı yatırımcılar için verilen lisanslar yenilebilir olarak 5 yıla çıkarıldı. Daha önce bu süre bir yıldı. Yabancı yatırımlar cephesinde bunlar olurken fiyatlar genel düzeyindeki artış, Suudluların genel şikayetleri arasında yer alıyor. Ocak ayı enflasyon oranının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3 arttığı bildirildi.

Suudi ve Hindistan Havayolları hacca gidecek Hindistanlı hacıların uçak biletlerinde büyük indirime gidiyor. Hindistan hükümetinin hacca gidecekler için uçak bileti fiyatlarında sübvansiyon uygulanması kararına bağlı olarak, aynı rotada yolcu taşıyan Suud Havayollarının da aynı fiyat tarifesini uygulayacağı bildirildi.

Birleşik Arap Emirlikleri

Dubai’de kamu hizmetleri karşılığında alınan ücretlerin önümüzdeki üç yıl artırılmayacağı duyuruldu. KDV’li hayata geçişten bu yana kamuoyunda şikayet sebebi olan fiyat artışına bağlı olarak hükümet bir jest yaparak hizmet fiyatlarının 2021 yılına kadar dondurulduğunu açıkladı.

AKRA İçin derleyen: Sedat Yüksel