12 Ramazan 1439 | 27 Mayıs 2018 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Balıkçılarda 'çifte bayram' umudu

Son Güncelleme: 30 AĞUSTOS 2017 - TSİ 10:22

Av yasağı nedeniyle 15 Nisan’da ara verdikleri “ekmeği denizden çıkarma” mücadelesine 1 Eylül’de tekrar başlayacak olan Karadenizli balıkçılar, yeni sezon öncesi tüm hazırlıklarını tamamladı.

Bu yıl 1 Eylül’ün Kurban Bayramı’na denk gelmesi nedeniyle bayramın ilk günü “Vira Bismillah” demeye hazırlanan balıkçılar, denizden çıkacak nasipleriyle çifte bayram yaşamak istiyor.

Korucuk Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Talat Baş, ağları ve teknelerinin bakımlarını yaparak yeni sezon hazırlıklarını tamamladıklarını söyledi.

“Balıkçılar için yeni sezon yeni umutlar demek”

Yeni sezonun kendileri açısından aynı zamanda yeni umutlar olduğunu ifade eden Baş, özellikle hamsi ve palamuttan ümitli olduklarını dile getirdi. 15 Ağustos’ta çapari avcılığının serbest kaldığını anımsatan Baş, “Karadeniz’in tamamında şu an itibarıyla hamsi gözüküyor. Tabii hava koşullarına bağlı olarak balık yer değiştiriyor. Mesela bir gün önce bol balığın olduğu bölgede bir gün sonra balık olmayabiliyor. Ama yine de biz balığın bol olacağını düşünüyoruz. Çünkü bunlar küçük balıklar. Çaparilere fazla kendilerini göstermezler.” dedi.

AA