25 Cemaziyelahir 1441 | 19 Şubat 2020 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Yüksekokulların puan türü değişti

Son Güncelleme: 2 MART 2018 - TSİ 10:31

YKS Kılavuzu’nun açıklanmasıyla 4 yıllık yüksekokulların puan türlerinin değiştiği görüldü. Önceki yıllarda birinci basamak sınavıyla girilen yüksekokullar için bu yıl ikinci basamak sınavında oluşacak puanlar geçerli olacak.

Üniversiteye girişte bu yıl ilk kez uygulanacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Kılavuzu, önceki gün yayınlandı. 2 milyonun üzerinde adayın merakla beklediği YKS ile ilgili detaylar da netleşti. Kılavuzda en dikkat çeken ayrıntı, yüksekokulların puan türlerinde gerçekleşen değişiklik oldu.

Önceki yıllarda birinci basamak olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile öğrenci kabul eden 4 yıllık yüksekokullar, bu yıl ikinci basamak sınavı olan Alan Yeterlilik Testi’nden (AYT) sonra oluşacak Sözel (SÖZ), Sayısal (SAY) ve Eşit Ağırlık (EA) puan türlerine göre öğrenci alacak. Bu yıl Temel Yeterlilik Testi (TYT) ile adaylar sadece 2 yıllık meslek yüksekokullarındaki bölümlere girebilecekler.

Oturum seçerken dikkat!

YKS için başvurular dün başladı, 21 Mart’ta sona erecek. Lisans programlarını tercih edecek adayların AYT’ye girmeleri şart; girebilmeleri için de YKS’ye başvururken “Alan Yeterlilik Testleri (AYT)” seçeneğini işaretletmeleri gerekiyor. Yine Yabancı Dil Testi’ne girecekler de “Yabancı Dil Testi (YDT)” seçeneğini işaretleyecekler. Aksi takdirde ikinci sınava girme haklarını kaybedecekler.

Milliyet