17 Recep 1440 | 24 Mart 2019 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Çocuk programlarına reklam kısıtlaması

Son Güncelleme: 28 MART 2018 - TSİ 10:16

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nca, (RTÜK) Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan liste esas alınarak yapılan düzenlemeler yayımlandı. Çocuk programlarında reklamına izin verilmeyecek gıdalar “Kırmızı,” kriterlere uyulması halinde reklamı yapılabilecek gıdalar “Turuncu” ve reklamı yayınlanabilecekler de “Yeşil” kategoriyle tanımlandı.

“Kırmızı” kategoride, “çikolata ve şeker, gofret, kekler, tatlı bisküviler, kek karışımları, cipsler, meyve suları, enerji içecekleri” gibi ürünler yer alıyor. Bu kategorideki ürünlerin reklamları, çocuk programlarında yapılamayacak.

‘Şeker ve tuz’ kriteri

“Turuncu” kategoride yer alan gıda ürünlerinin reklamına ise, sadece tuz ve şeker değerini aşmaması halinde izin verilecek. Kategoride kraker gibi tuzlu, baharatlı atıştırmalıklar, sütlü içecekler, kahvaltılık gevrekler, yoğurt, ekşi süt, kefir, peynir, pizza, sebzeler, soslar vb. besinler yer alıyor.

Reklamına izin verilecek “Yeşil” kategorideki gıdalar ise “Yumurtalar, meyve ve sebzeler, kurubaklagiller, nişastalı sebzeler, kökler ve yumrular, şeker, tatlandırıcı ve aroma içermeyen sade sütler ve yoğurtlar” olarak tanımlandı.

Yüksek kalorili yiyecekler artık TV çocuk programlarında uyarıyla yayımlanabilecek

Yönetmelik değişikliğine göre çocuklara yönelik programlarda Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan ve RTÜK internet sitesinde yayımlanan beslenmeye yönelik uyarı bantları yayımlanacak. Uyarı bantları, ‘kırmızı kategori’ olarak adlandırılan ve reklam yasağı bulunan besinler için yönetmelik yürürlük tarihinde, ‘turuncu kategori’ içindeki besinler ise iki yıl sonra yürürlüğe girecek. Dün yayımlanan yönetmelik, 15 gün sonra yürürlüğe girecek.

Çocuk programlarında veya çocukların seyretmesi uygun programlarda turuncu listede yer alan besinlerin görünmesi halinde Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan ve RTÜK tarafından paylaşılan uyarı bantlarının kayar yazı olarak geçmesi şart koşuldu. Bu yükümlülük 2 yıl sonra yürürlüğe girecek.

Kırmızı listedekiler gösterilemeyecek

Yönetmeliğe göre ayrıca ‘kırmızı liste’ olarak adlandırılan ve Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanacak ‘Reklamına İzin Verilmeyecek Gıda ve İçecek Listesi’nde yer alan yiyecekler çocuk programlarında reklam dışı olarak görünmesi halinde, alt yazı verilecek. Kırmızı liste için alt yazı zorunluluğu yönetmeliğin yürürlük tarihiyle başlayacak.

Cips reklamına yasak geliyor

RTÜK, genel beslenme diyetlerinde aşırı tüketimi tavsiye edilmeyen yüksek kalorili yiyecek ve içeceklerin (cips, kola ve bazı çikolatalar) reklamını yasaklıyor.

Burada düzenli ve dengeli beslenmeyi teşvik eden ifadelere yer veren Sağlık Bakanlığı uyarıları da bulunacak. Bu uyarılar RTÜK’ün internet sitesinde de yayınlanacak.

YASAKLANANLAR:

1. Çikolata, şeker ve şekerlemeler
2. Bisküvi ve kekler, cipsler
3. Meyve suları, gazlı içecekler
4. Enerji içecekleri
5. Yenilebilir buzlar

İZİN VERİLENLER:

1. Et, balık, tavuk ve yumurta
2. Süt, yoğurt, ayran, peynir
3. Sebze, meyve ve bakliyatlar

Milliyet, Dünya, Hürriyet