12 Rebi'ül-ahir 1441 | 9 Aralık 2019 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Güney Asya'da bir uçak daha kayboldu

Son Güncelleme: 29 ARALIK 2014 - TSİ 10:43

Bu yıl bir uçağı kayıplara karışan, bir uçağı da Ukrayna üzerindeyken şaibeli şekilde düşürülen Malezya'dan, hava taşımacılığı adına bir felaket haberi daha geldi.

Malezya merkezli Air Asia Havayolları'na ait QZ8501 sefer sayılı uçak, kalkıştan 42 dakika sonra radardan kayboldu. Endonezya'nın Surabaya Havaalanı'ndan Singapur'a gitmekte olan Airbus A320 tipi uçakta 7'sii mürettebat, 162 kişinin bulunduğu açıklandı.

Yükselmek istedi

Uçağın yerel saatle 06.16'da kaybolduğu, kuleyle son irtibatının ise 06.13'te gerçekleştiği öğrenildi. Kaptan pilotun, son mesajında '"olumsuz hava şartları dolayısıyla güneye yönelmek ve uçuş irtifasını 10 bin 500 metrenin üzerine çıkarmak" için izin istediği kaydedildi. Uçağın son olarak Jakarta'nın kuzeyindeki Belitung Adası civarında görüldüğü belirtildi. Meteorologlar bölgede yoğun fırtına bulutlarının, şiddetli rüzgârın ve şimşeklerin etkili olduğunu söylüyor. Kayıp haberi duyulur duyulmaz, Endonezya, Singapur ve Malezyalı yetkililer harekete geçti. 3 ülkenin arama-kurtarma ekipleri ve ordu güçleri Java Denizi'nde çalışmalara başladı. Bölgedeki balıkçı gemileri de denize açılarak QZ8501'e ait bir iz peşine düştü. Yoğun sis, şiddetli rüzgâr ve havanın kararması, arama-kurtarma çalışmalarına da engel oldu.

Malezya merkezli havayolları, 2014'te 3 büyük felaket haberiyle dünya gündemine oturdu. 8 Mart'ta Kuala Lumpur-Pekin seferini yapan MH370 sefer sayılı uçak 239 kişiyle birlikte kayıplara karışmıştı. Sivil havacılık tarihinin en esrarengiz olaylarından biri olarak değerlendirilen uçak kazasına dair henüz herhangi iz bulunamadı. Malezya Havayolları'na ait bir diğer yolcu uçağı olan MH17 ise Kiev taraftarıyla Rusya yanlılarının savaştığı bölgenin üzerinde seyrederken düşürülmüş, 298 kişiye mezar olmuştu. Kiev yanlıları, uçağı ayrılıkçıların düşürdüğünü iddia ederken, Rusya taraftarları suçu Ukrayna ordusuna atıyor.

Sabah