15 Zilka'de 1440 | 18 Temmuz 2019 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Üniversiteye girişte değişiklik yok

Son Güncelleme: 19 NİSAN 2019 - TSİ 10:05

YÖK Başkanı Yekta Saraç, üniversite adaylarının bu yıl sınav değişikliği olacak mı diye kaygılanmasına gerek olmadığını belirterek, “Bu sene, hatta önümüzdeki sene yeni bir sistem arayışımız yok. Baraj puanlarında da bir değişikliğe gidilmeyecek. Testlerde belirlenen sürelerde de bir değişiklik olmayacak” dedi.

"Üniversite sınavlarında dört aya yayılan bir sistemden hafta sonunda toplanan bir sisteme geçtik. Öğrencilerimiz temel yeterlilik zemininde, sayısal ve sözel okuryazarlığın sorgulandığı bir sistemle tanıştı. Bizim bu sene, hatta önümüzdeki sene yeni bir sistem arayışımız yok. Kesin ifadeyle cevaplandırmak isterim bunu. Baraj puanlarında da bir değişikliğe gidilmeyecek. Testlerde belirlenen sürelerle de bir değişiklik olmayacak. Süre de aslında ayırt edici bir unsur, sınavın bir parçası. Sınavın bir sorusu gibi düşünülmesi lazım."

Saraç, "Bu arada aslında bir sınav stresi söz konusu. Halbuki biz öğrencilerimize sükûneti tavsiye ediyoruz. Öğrencilerimiz ellerinden geleni yapmışlardır, derslerine çalışmışlardır. Hocaları en önemli rehberleri, onları yetiştirmek için gayret sarf etmişlerdir. Öğrenciler, artık kendilerine özgüven duysunlar ve sükûnet içinde bu sınava girsinler istiyoruz. Sınavla ilgili şu, bu değişiklik konularını gündemlerinden çıkarsınlar." dedi.

Hürriyet