18 Cemaziyelahir 1440 | 22 Şubat 2019 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

AB'de göçmen krizi

Son Güncelleme: 22 HAZİRAN 2018 - TSİ 14:50

Avrupa Birliği ülkeleri Avrupa Komisyonu başkanı Jean-Claude Juncker'in daveti üzerine 24 Haziran Pazar günü iltica ve göç konusunu Brüksel'de masaya yatıracak. Resmi olmayan toplantı ay sonunda 28 Avrupa Birliği devlet ve hükümet başkanlarını bir araya getirecek olan zirveye günler kala yapılıyor.

Pazar günü yapılacak mini zirveye Almanya başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un yanı sıra İtalya, Yunanistan, Malta, İspanya, Avusturya, Bulgaristan, Belçika, ve Hollanda liderlerinin katılması bekleniyor.

Kaçak göçmenlere yardım edenlere ceza verilmesini öngören yasa paketini onaylayan Macaristan ve diğer Vişegrad grubu ülkeleri (Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya) zirveye katılacak ülkeler arasında bulunmuyor. Macaristan Başbakanı Viktor Orban göç konusunun Avrupa Komisyonu tarafından değil Avrupa Birliği Konseyi tarafından yönetilmesi gerektiğini söyledi. Üye ülkeler arasında tansiyonun düşmesi için iltica talebinde bulunan kişilere yönelik kuralların sertleştirilebileceği belirtiliyor.

2015 yılından bu yana Avrupa'ya ulaşan kaçak göçmen sayısında önemli düşüş yaşandı ancak konu AB ülkelerini bölmeye devam ediyor. 2015 yılında 1 milyon sığınmacı Avrupa Birliği ülkelerine ulaşmıştı. 2018 yılında bu rakam 40 bine düştü.

euronews.com