8 Rebi'ül-evvel 1440 | 16 Kasım 2018 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

AB'de bütçe anlaşmazlığı ve Schengen reformu

Son Güncelleme: 26 EKİM 2017 - TSİ 10:45

AB Konseyi, birliğin 2018 yılı genel bütçesine ilişkin açıklama yayınladı. Açıklamada, bütçede Avrupa Parlamentosu (AP) tarafından yapılan değişikliklerin "kabul edilemez" olduğu belirtildi.

Taraflar, 20 Kasım tarihine kadar ortak bir tutum benimseyemezse, AB Komisyonunun yeni bütçe taslağı sunması gerekecek. AB bütçesi, AB Konseyi ve Avrupa Parlamentosu ile yapılan görüşmelerin tamamlanmasının ardından gerekli onayların alınmasıyla yürürlüğe girecek.

AB bütçesinde gelir kalemleri büyük ölçüde üye ülkeler tarafından sağlanan kaynaklardan meydana geliyor. Bütçenin harcamalar kısmı, tarım, ekonomik ve yapısal fonlar, araştırma, eğitim, dış ilişkiler, genişleme ve idari giderlerden oluşuyor. AB bütçesinin denetimini ise Lüksemburg merkezli Avrupa Sayıştayı gerçekleştiriyor.

Öte yandan AP, Schengen sisteminde reform yapılmasını kabul etti. Buna göre AB'ye giriş ve çıkış yapan üçüncü ülke vatandaşlarına ait bilgiler üye ülkelerin ortak kullanımına açılacak. Ayrıca, pasaportların mühürlenmesi uygulamasına son verilecek.

 

Pasaport veya seyahat belgelerinin mühürlenmesi uygulamasına son verecek düzenlemeye göre, üçüncü ülke vatandaşlarının Schengen Bölgesi gümrüklerinde isim, pasaport veya seyahat belgesi, parmak izi, fotoğraf, giriş ve çıkış tarihi gibi bilgileri kaydedilerek ortak kullanıma açılacak.

Dünya