8 Rebi'ül-ahir 1440 | 16 Aralık 2018 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Bağışıklık sistemi fast food'u mikrop sanıyor!

Son Güncelleme: 20 ŞUBAT 2018 - TSİ 11:01

Almanya Bonn Üniversitesi’nde yapılan deneylerde, bağışıklık sisteminin fast food tarzı yiyecekleri hastalık yapan tehlikeli mikroplar olarak algıladığı ortaya çıktı.

Araştırmada, fast food tarzı sağlıksız yiyeceklerle beslenen kobayların kanlarında granülosit ve monosit adı bağışıklık hücrelerinin beklenmedik şekilde arttığı belirlendi.

Araştırmayı gündeme taşıyan Göğüs Hastalıkları uzmanı Ahmet Rasim Küçükusta, “Trans yağ ve şekerin yüksek olduğu, lif oranı düşük Batı tarzı diyetle beslenen kobayların bağışıklık sisteminin, hastalık yapan bakterilerle oluşan enfeksiyonlara benzer tepkiler verdiği tespit edildi. Bu başka bir ifade ile bağışıklık sisteminin fast food türü yiyecekleri hastalık yapan tehlikeli bir mikrop olarak algıladığını ortaya koyuyor.

Araştırma, Batı tarzı diyetin bağışıklık sistemini uzun vadede enflamasyonu tetikleyen diğer etkenlere karşı da aşırı duyarlı hale getirdiğini gösteriyor. Kobaylara tekrar sağlıklı diyet verilmesiyle akut enflamasyon gerilemekle beraber bağışıklık sistemi hücrelerinin ve bunların öncülerindeki genetik değişiklikler devam ediyor. Bu araştırma ile trans yağlar, işlenmiş un ve şeker ve katkı maddelerinden zengin yiyecek ve içeceklerin kronik enflamatuar hastalıklara davetiye çıkardığı kanıtlanmış oldu. Siz de fast food gıdalara bağışıklık sisteminiz gibi davranıp tepki gösterin” dedi.

DNA’yı etkiliyor

Metabolik Cerrahi uzmanı Halil Coşkun da fast food’in birçok olumsuz etkisinin bilindiğine işaret ederek; “Bu tür yiyecekler nedeniyle başta obezite ve buna bağlı diyabet, kanser gibi hastalıkların oluşumunun arttığını gözlemliyoruz. Ancak genetik yapımızda nasıl bir değişiklik oluştuğu konusunda net bilgi için çok uzun zamana dayalı çalışmalara ihtiyaç var. Kişisel öngörüm; tıpkı sigara içenlerde tespit edilen DNA bozulması gibi kötü beslenmeye bağlı obezitenin de DNA yapımızda değişim ile genetik olarak bizleri etkilediği yönünde. Fast food ürünlerden uzak durmak ve sağlıklı beslenme bağışıklık sistemi için hayati öneme sahip” diye konuştu.

Milliyet