19 Recep 1440 | 26 Mart 2019 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Sesin en büyük düşmanı sigara

Son Güncelleme: 16 NİSAN 2018 - TSİ 11:16

16 Nisan Dünya Ses Günü’nde uyarılarda bulunan uzmanlara göre, ses tellerine en büyük zararı sigara, kahve ve çay veriyor.

16 Nisan ‘Dünya Ses Günü’ olarak kutlanıyor. Ses sağlığına yönelik uyarılarda bulunan Dr. Murat Topak, 15 günden fazla süren ses kısıklığı durumunda KBB uzmanına başvurulması gerektiğini belirtti. Sigaranın sesin en büyük düşmanı olduğunu söyleyen Topak, “Sigara gırtlak ve akciğer kanserinin en önemli nedenidir. Kesinlikle bırakılmalı. Yine kafein (kahve, çay, çikolata) ses tellerini kurutarak ses teli hasarına yol açar. Kafein ve alkol kararında tüketilmeli. Bunların olumsuz etkisini dengelemek için ses tellerinin üzerini örten tabakanın nemlendirilmesi şart. Bunun için de günde en az 6-8 bardak su içilmeli. Ortamdaki havanın nem oranı da önemli” dedi.

Daha fazla sıvı alın

Hekime danışılmadan soğuk algınlığı ilaçları kullanılmaması gerektiğinin de altını çizen Topak, “Gelişi güzel kullanılan ilaçların içinde bulunan antihistaminikler mukus salgısını azaltarak solunum yollarının iç yüzünü kaplayan tabakanın kurumasına neden olur. Eğer kurutucu özelliği olan ilaçlar kullanmanız gerekiyorsa, bunu dengelemek için ilaç kullanımı süresince sıvı alımınızı artırın” diye konuştu.

Yüksek sesle konuşmayın, bağırmayın.

Topak’tan ses sağlığı önerileri:

- Yüksek sesle konuşmayın, bağırmayın ve çığlık atmaktan sakının.
- Sık boğaz temizleme ve öksürükten sakının. Bu hareketler ses tellerinde kuruma belirtisidir ve gırtlak dokularınıza zarar verir. Boğazınızı temizlemek için su için.
- Yeterli hava almadan konuşmamaya çalışın. Bunun için konuşma temponuzun hızlı olmamasına dikkat edin ve daha sık nefes alın. Burun yoluyla derin ve karından nefes alın.
- Sesinizin bozuk veya yorgun olduğu durumlarda aşırı konuşma ve şarkı söylemekten kaçının. Konuşmayı azaltmak veya bir süre konuşmamak genellikle yorgun bir sesin yenilenmesini sağlayacaktır.


Milliyet