23 Rebi'ül-evvel 1441 | 20 Kasım 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

İstanbul trafiği okullar açılmadan felç

Son Güncelleme: 13 EYLÜL 2013 - TSİ 15:27

Özellikle sabah ve akşam saatlerinde giderek yoğunlaşan İstanbul trafiği son bir haftada içinden çıkılmaz bir hal aldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından kullanıcılara sunulan ‘yoğunluk haritası’ndan alıNAN görüntü trafiğin felç oldğunu ortaya koydu. Bu uygulumada trafiğin çok yoğun olduğunu gösteren kırmızı rengin İstanbul’un neredeyse tamamına hakim olduğu  Söz konusu saatlerde ‘yoğunluk haritası’nda çok az noktada trafiğin kısmen yoğun olduğunu gösteren ‘turuncu’ renk göze çarpıyor. Trafiğin açık olduğunu gösteren ‘yeşil’ renk ise haritada neredeyse hiç yer almıyor. 

İstanbul trafiğinde son bir haftadır benzer bir durum yaşandığı gözleniyor. İstanbullular ‘bir de okullar açılır ve yağmurlar başlarsa halimiz ne olacak” diye sorarken İBB Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı yetkilileri trafiğin sebebinin yaklaşık 300 noktada yapılan yol bakım çalışması olduğunu öne sürdü. Yetkililer iş planınıda özellikle okulların açılacağı önümüdeki pazartesi gününe kadar çalışmaların büyük bölününün biteceğinin hesaplandığını söyledi.

Ancak sözkonusu müdürlüğün iş planında daha önce başlayan ve bugüne kadar bitirilmesi öngörülen bazı yol bakım çalışmalarının hâlâ sürdüğü görülüyor. Bu nedenle 2-3 hafta öncesine  kadar ‘tatil rehavetinin’ yaşandığı İstanbul trafiğinde, son haftalarda artan yoğunluğun pazartesi günü devam edecek yol çalışmalarıyla daha da karmaşık hale gelmesinden korkuluyor.

Tatil ile birlikte azalan araç sayısının okulların açılmasıyla beraber tekrar artacağı ifade edilirken, önümüzdeki pazartesi gününden itibaren trafiğe 20 bin aracın daha eklenmesi bekleniyor. Her gün yaklaşık 1 milyon kişinin ulaşımının servislerle sağlandığı İstanbul’da, 2.5 milyon öğrencinin ders başı yapmaya hazırlanması ise yeni trafik sorunlarının ortaya çıkmasına neden olacak. Trafiğe yeniden eklenen servis araçları ile beraber vatandaşlar trafikte çok daha uzun saatler geçirecek.

Hürriyet