28 Cemaziyelevvel 1441 | 23 Ocak 2020 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Ramazan Pidesine gizli zam

Son Güncelleme: 20 HAZİRAN 2014 - TSİ 14:52

Ramazan pidesinin gramajını değiştirerek yapılan gizli zamlar bu yıl da devreye sokuldu.

Ankara’da geçen yıl 1.5 TL’ye satılan pidenin fiyatı aynı kaldı ancak geçen yıl 350 gram olan pidenin ağırlığı bu yıl 300 grama düşürüldü. Bu şekilde pideye yüzde 17 oranında gizli zam yapıldı.

Pide her yıl ufalıyor

Sakarya’da 2012’de 500 gram, 2013’te 450 gram olan Ramazan pidesinin ağırlığı bu yıl 400 grama düşürüldü. 2013 yılında Sakarya’da 450 gram pide 2 liraya satılırken bu yıl ağırlığı 400 grama indi ve fiyatı 2 TL’de kaldı. Sakaryalılar ufalan pideyi bu yıl yüzde 13 zamlı yiyecek.

İstanbul’da 2012 yılında 400 gram pide 1.5 TL iken, 2013 yılında ağırlığı 300 grama indirilmiş, fiyat 1.5 TL olarak kalmıştı. Bu şekilde İstanbullular geçen Ramazan’da pideyi yüzde 25 zamlı yemişti.

İstanbul’da da zam yolda

Bu yıl İstanbul’da pide fiyatı henüz açıklanmadı. Ancak gramajın aynı kalması, fiyatın ise artması gündemde. İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Fahri Özer, “Bu yıl uygulanacak Ramazan pidesi fiyatı için üst birliğimizden onay bekliyoruz. Onay almadan açıklamamız doğru olmaz. Açıklama pazartesi günü yapılır. Bu yıl gramaj aynı kalır ama fiyat farklı olur” dedi.

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, “Ülke genelinde geçen yıl pidenin kilogram fiyatı azami 5 liraydı, bu yıl da yine ortalama ülke genelinde sade pidenin kilo fiyatı 5 lira olacak” dedi. Balcı, şunları söyledi:

Pidenin kilosu 5 lira

“Geçen yıl Ankara’da 350 gram pide 1.5 liraya satıldı, bu yıl 300 gram pide 1.5 liraya satılacak. Bu geçen yıl İstanbul’da uygulanan fiyattır. İstanbul’da ilçelere göre farklılık arz edebilir. İlçelerin maliyetlerine ve pide satış rakamlarına göre ilçelere göre farklılık görebiliriz. Ama İstanbul genelinde de kilogram fiyatı 5 liranın üzerinde olmayacaktır.”

Ramazan fırsatçısına dikkat 

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu, ramazanda gıdaya zam yapılmayacağını açıkladı. Vatandaşlar fırsatçılara karşı uyarıldı

Ramazana sayılı günler kala gıda piyasası hakkında son gelişmeleri değerlendiren Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu (TGDF), gıda ve içecek ürünlerine zam yapılmayacağını açıkladı. TGDF Genel Sekreteri Ersin Taranoğlu, ramazan öncesinde sanayici olarak gıda ve içecek ürünlerine zam yapmadıklarını, kimsenin de fırsatçılığına izin vermeyeceklerini söyledi. Küresel ısınmadan kaynaklanan kuraklık ve sel felaketlerini kullanmak isteyen fırsatçıların olabileceğine dikkat çeken Taranoğlu, "Mercimek, kuru fasulye, zeytin ve zeytinyağı ile kayısı gibi ürünlerde rekolte kaybından dolayı fiyat artışları oldu. Ancak bunların ramazanla ilgisi yok. Bu ürünler dışında temel gıdada yeterince arz var. Dolayısıyla fiyatlarda zam söz konusu değil" diye konuştu. Taranoğlu, Irak ve Ukrayna'daki karışıklığa ilişkin de şunları söyledi: "Yıl sonu ihracat planlarımızda bir değişiklik yok. Çünkü gıda temel bir ihtiyaç."

Sabah