17 Safer 1441 | 16 Ekim 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Sürücülere direksiyonda mesajlaşma uyarısı

Son Güncelleme: 10 NİSAN 2019 - TSİ 09:41

Anlık mesajlaşma uygulamasının yaygınlaşmasıyla araçla seyir halindeyken mesaj yazmanın trafik güvenliğini tehdit ettiğine dikkat çekildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Celil Anık, sürücülerin bir yandan araç kullanırken bir yandan da ellerindeki akıllı telefonlarla mesaj yazmaya çalıştığını, bu yüzden trafik kazalarının meydana geldiğini kaydetti.

Can ve mal kaybına yol açan bu durumla tespiti zor olduğu için etkili mücadele edilemediğini vurgulayan Anık, "Saatte 110 kilometre hızla giden bir sürücü için tehlike anında reaksiyon mesafesi (ayağın gazdan çekilip fren pedalına basılıncaya kadar katedilen yol) normal koşullarda 31 metredir. Bu mesafe, elde cep telefonu ile konuşuluyor ya da mesaj yazılıyorsa 45 metreye kadar çıkabilmektedir. 14 metrelik bu sapma ne yazık ki can ve mal kaybına yol açan trafik kazası demektir. Telefonla mesaj yazmaya çalışan ya da konuşan sürücüler, hem kendilerinin hem yanındakilerin hem de çevresindekilerin hayatlarını tehdit ediyor" dedi.

Anık, 'Karayolları Trafik Kanunu'na göre, seyir halindeyken, cep telefonu kullanmanın yasak olduğunu belirterek, "235 TL para, 10 da puan cezası var; ancak özellikle mesaj yazan sürücüleri kameraların ya da trafik ekiplerinin tespit etmesi zor" diye konuştu.

Milli Gazete