23 Muharrem 1441 | 22 Eylül 2019 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Hızlı yemek obezite sebebi

Son Güncelleme: 14 ŞUBAT 2018 - TSİ 10:28

Japonya’da şeker hastalığı üzerine yapılan bir araştırma, yavaş ve düzenli yemek yiyen kişilerde bel bölgesindeki yağlanmanın daha az olduğunu ortaya koydu. Yemek yeme hızı arttıkça obezite riskinin de arttığı belirtildi.

Araştırmada Japonya’da 2008-2013 yılları arasında düzenli kontrol yaptıran tip 2 diyabet hastası 59 bin 700 yetişkin kişiye yemek yeme alışkanlıklarıyla ilgili sorular soruldu. Katılımcılar, günde kaç öğün yedikleri, ne hızda yedikleri, kahvaltı edip etmedikleri ve yatmadan önce yemek yiyip yemediklerine dair 7 soruya yanıt verdi.

Risk 2 kat fazla

Sonuçlar, yemek yeme hızı arttıkça obezite riskinin arttığını gösterdi. Yavaş yemek yiyen katılımcıların yalnızca yüzde 21.5’i obezken, normal hızda yemek yiyenlerin yüzde 30’unun, hızlı yemek yiyenlerin ise yüzde 45’inin obez olduğu görüldü. Vücut kitle endeksi ortlaması yavaş yemek yiyenlerde 22’den biraz fazla iken, normal yiyenlerde 23.5, hızlı yiyenlerde ise 25 civarında olduğu tespit edildi. Bel çevresindeki yağlanmanın da yemek yeme hızıyla birlikte arttığı gözlemlendi.

Kahvaltıyı kaçırma

Bulgular yavaş ve düzenli öğünlerle yemek yiyen, kahvaltıları kaçırmayıp gece yatmadan önce yemek yemekten kaçınan kişilerin obez olma riskinin azaldığına işaret ediyor. Öte yandan ikinci kontrollerde yemek yeme alışkanlıklarını değiştiren katılımcıların vücut kitle endekslerinin azaldığı görüldü.

Milliyet