8 Rebi'ül-ahir 1440 | 16 Aralık 2018 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

İstanbul’da 2 bin 285 toplanma alanı var

Son Güncelleme: 2 MART 2018 - TSİ 11:33

İstanbul Valisi Vasip Şahin, kentte muhtemel bir deprem anında toplanılması için 2 bin 285 alan belirlendiğini bildirdi.

Deprem Haftası dolayısıyla İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi kapsamında yürütülen çalışmaları anlatan Şahin özetle şunları söyledi:

“Bu 2 bin 285 alanımız, belediyelerimiz tarafından koordineli bir şekilde belirlenmiş ve haritalara işlenmiştir. Onun ötesinde de 156 konteyner ya da çadır kent kurulacak alan belirlenmiş, bunun 100’ü Avrupa Yakası’nda, 56’sı da Anadolu Yakası’nda olacak. Yine bunun ötesinde güçlendirilen veya yeni deprem yönetmeliğine göre yeniden yapılan okullarımız, camilerimiz ve spor salonlarımız başta olmak üzere birçok kamu binasını barınma merkezi olarak belirledik.

Bunlarla birlikte buralarda yaklaşık 2 milyon 400 bin insanımız barınabilecek. Herhangi bir afet durumunda ulaşımın da kesintisiz sürdürülmesi lazımdır. Onunla ilgili de her türlü güçlendirme faaliyetleri yapılıyor. Bir de o gün kesintisiz haberleşmeyi sağlamak için hem sabit hem de mobil haberleşme sistemimiz tesis edildi.”

Milliyet