10 Ramazan 1439 | 25 Mayıs 2018 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel

Genç itikâf grubu, Kadir Gecesini itikâf'a girerek ihya etmeye çağırıyor

Son Güncelleme: 29 HAZİRAN 2016 - TSİ 16:01

Duyarlı ve sağduyulu gençler tarafından kurulan Genç itikâf Grubu, Kadir Gecesini İtikâf'a girerek ihya etmeye çağırıyor. 20 Ramazan’da başlayan itikaf günleri, 29 Ramazan 1437 / 4 Temmuz 2016 Pazartesi akşam ezanı vaktine kadar devam edecek.

İtikâfın tamamına katılamayanlar, hiç olmazsa birkaç gün girebiliyorlar. Hatta bu günlerde, cemaatle namaz kılmak için camiye girerken itikâfa niyet edip, camide kaldığı süre kadar itikafa girmek bile mümkün.

Genç itikâf grubundan yapılan açıklamada; "İtikâf’a girmenin amaçlarından biri, Kadir Gecesini yakalayıp, o vakti ibadetle, zikir ve dua ile ihya etmektir. Malum üzere, Kadir Gecesiyle ilgili Efendimiz (sav), bizlere müjdeli haberler bildirmiştir.

Ebu Hureyre radıyallâhu anh’den rivayet edildiğine göre Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Faziletine inanarak ve karşılığını Allah’tan bekleyerek Kadir gecesini değerlendiren kişinin geçmiş günahları bağışlanır.” (Buhari, İman, 28)

Tüm Müslümanları, Kadir Gecesini İtikaf’a girerek ihya etmeye davet ediyor ve diyoruz ki; Hayatın meşgalesi, çilesi, stresi yormadı mı? Bu koşturmaca nereye kadar… Kısa bir araya; huzura, tefekküre, tezekküre ne dersin? Ramazan’ın son "10 günü", mümkün değilse "birkaç günü", o da mümkün değilse hiç olmazsa "bir günü" İtikaf'a girmeye ne dersin? Gel, Kadir Gecesinde bir gün olsun itikafa gir, gönlünü neşe ve huzurla doldur.”

Kadir Gecesi 26 Ramazan 1437 / 01 Temmuz 2016 Cuma'yı Cumartesi'ye bağlayan gece.

Babalar oğullarını, gençler arkadaşlarını alsa gelse,
Gece sabaha kadar camide kalınsa, Cemaatle teravih, tesbih ve teheccüd namazı kılınsa,
Zikirler, dualar ve ilahilerle hoş bir gece geçirilse,
Bedenler suhulete, gönüller huzura erse,
Ne güzel olur değil mi?
Bekleniyorsunuz efendim..." çağrısı yapıldı.

www.itikaf.org