4 Şevval 1439 | 18 Haziran 2018 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Akdeniz'de göçmenleri taşıyan bot alabora oldu

Son Güncelleme: 30 MART 2017 - TSİ 10:57

Akdeniz'in Libya açıklarında bir göçmen botunun alabora olması sonucu 147 göçmenin kaybolduğu bildirildi.

Uluslararası Göç Örgütünün (IOM) bölgeye en yakın İtalyan adası Lampedusa'daki yetkilisine dayandırılan habere göre, Akdeniz'in Libya açıklarında yeni bir facia yaşandı.

Avrupa Birliği'nin Sophia programı kapsamında, düzensiz göçün en yoğun olduğu Akdeniz'in orta kısmında görev yapan bir İspanyol askeri gemisi tarafından Gambiya uyruklu göçmen bir gencin kurtarılmasıyla bölgede yeni bir facianın yaşandığı ortaya çıktı.

Göçmen genç, aralarında 5 çocuk ve hamile kadınların da olduğu 147 kişiyi taşıyan botun alabora olduğunu ve kendisinin bir bidona tutunarak hayatta kaldığını söyledi. Göçmenin, İtalyan Sahil Güvenliğine ait kurtarma botlarıyla Lampedusa'ya götürüldüğü ifade edildi.

Öte yandan, İtalyan haber ajansının haberinde, İtalyan sahil güvenlik ekiplerinin, Libya ile İtalya arasında kalan Sicilya Kanalı'nda bir botla Avrupa'ya geçmeye çalışan 399 göçmeni kurtardığı belirtildi.

Bu arada, İtalya İçişleri Bakanlığının günlük açıkladığı verilere göre, yılbaşından bu yana 23 bin 122 göçmen, Akdeniz'i geçerek İtalya'ya ulaştı. Bu sayının, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 51,37, 2015'in aynı dönemine göre ise yüzde 127,47'lik artış gösterdiği kaydedildi.

AA