17 Safer 1441 | 16 Ekim 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Etiyopya, Türk şirketlerini vergisiz yatırıma çağırıyor

Son Güncelleme: 15 KASIM 2013 - TSİ 11:10

Etiyopya Cumhurbaşkanı Mulatu Wirtu ve Başbakanı Hailemariam Desalegn, Türk yatırımcıları ülkelerine yatırıma çağırdı. Türkiye’den ekonomi gazetecileri ile buluşan Wirtu ve Desalegn, Etiyopya’nın son 10 yılda çift haneli büyüdüğünün ve bu hızda büyümeye devam edeceğinin altını çizerek, Çin ve Hindistan başta olmak üzere son dönemde pek çok ülkeden yatırımcı çektiklerini ancak Etiyopya’nın Türkiye’den gelen yatırımlara ülkenin büyüme perspektifi ile örtüşmesi nedeniyle özel bir önem verdiğini vurguladılar.

“Son derece güzel diplomatik, siyasi ve sosyal ilişkimiz var” diyen Etiyopya Cumhurbaşkanı Mulatu Teshome Wirtu, “Ancak ticari ilişkilerimiz istenilen düzeyde diyemem. Ben 2006’da Ankara’da büyükelçilik yaparken, ülkelerimiz arasındaki ticaret neredeyse yok gibiydi. Şimdi önemli gelişmeler var. Ancak bana göre hala zayıf. Şu anda Türkiye-Etiyopya ticaret hacmi 400 milyon dolar düzeyinde. Bunun en kısa zamanda en az 1 milyar dolara ulaşması gerekiyor” açıklamasında bulundu.

“Türkiye, Etiyopya için çok önemli. Özellikle de tekstil sektöründeki birikimleri nedeniyle” diyen Cumhurbaşkanı Wirtu, “Bizim hükümetimiz Etiyopya’nın sanayileşmesini tekstil sektörü üzerinden yapmayı planladı. Bu doğru bir yaklaşım çünkü Etiyopya pamuk üretimi açısından dünya çapında potansiyellere sahip bir ülke. Türkiye’nin know-how getirerek burada tekstil alanında yapacağı her türlü yatırım Etiyopya’yı ileriye götürecek.

Dünya