17 Recep 1440 | 24 Mart 2019 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Körfez ülkelerinden başlıklar

Son Güncelleme: 13 NİSAN 2018 - TSİ 09:56

Körfez basını ve gündeminde geçen hafta öne çıkan haberler...Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman gündeminde üst sıralarda yer alan haberlerden derlediğimiz dosyaya buradan ulaşabilirsiniz.

Suudi Arabistan Hindistan’da Rafineri Kuracak

Suudi Arabistan’ın kamuya ait petrol şirketi Hindistan’da petrol rafine tesisi kuracak. Hindistan’ın Ratnagiri Bölgesinde kurulacak rafineri günlük 1.2 milyon varil petrol işleyecek ve 44 milyar dolara malolacak.

Eşit İşe Eşit Ücret

Dubai Emirliği yeni yürürlüğe giren yasal düzenlemeyle çalışma hayatında kadın ve erkek çalışanlar arasındaki farklı ücret uygulamasını değiştiriyor. Böylelikle aynı işi, aynı şartlarla yapan kadın veya erkek çalışanlar aynı ücreti alacak.

Dubai Havalimanında Hızlı Geçiş Sistemi

Dubai havalimanı uluslararası ziyaretçilerin ülkeye giriş işlemlerini hızlandırmak için yeni bir sistemi devreye sokacak. Mevcut elektronik kapı sisteminden farklı olarak, sadece e-kart sahiplerinin değil, pasaport, kimlik kartı, vize başvurusunda ilgili otoritenin kendilerine akıllı telefonlarla gönderdiği QR kodlarını göstererek de giriş yapılabilecek. Saniyeler içinde onaylanması beklenen geçiş işlemi Mayıs ayından itibaren hizmete girecek.

Dubai’de Gıda Bağışı için Sokaklara Buzdolabı

Dubai Gıda Bankası Girişimi, yaklaşan Ramazan Ayı’nda kullanım fazlası paketli gıdaların ihtiyaç sahipleri için toplanması için alışveriş merkezi, market, şantiye ve camilerin yanına buzdolapları yerleştiriyor.

Riyad’da Uluslararası Hurma Konferansı

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da başta Arap Ülkeleri olmak üzere hurma üreten ülkelerin tarımdan sorumlu bakan, üst düzey yönetici, şirket temsilcileri ve uzmanların katıldığı uluslararası bir konferans düzenlendi. Dünyada 8 milyon ton olarak ölçülen hurma rekoltesinin yüzde 92’si Arap Ülkelerine ait.

Türk Öğrenciler Arapça Münazara Birincisi

Katar’ın Başkenti Doha’da, bu yıl dördüncüsü düzenlenen Uluslararası Okullararası Arapça Münazara Yarışması’ndaTürkiye’den katılan öğrenci takımı birinciliği elde etti. Arapça konuşulan ve konuşulmayan ülkelerden 50 farklı ekibin yarıştığı yarışmada, Türk öğrenciler bireysel güzel konuşma kategorilerinde de önemli başarılar kazandı.

Umman’ın 13.000 Yeni Doktora İhtiyacı Olacak

Umman Ulusal İstatistik ve Bilgi Merkezi, ülkenin 2040 yılına kadar 13.000 yeni doktora ihtiyacı olacağını duyurdu. Sağlık hizmetleri alanındaki değişmeleri projeksiyonlayan Merkez aynı dönemde 2000’in üzerinde de eczacı ihtiyacı öngürüyor.

Umman’da Tütün Mamüllerine Reklam Yasağı

Umman Hükümeti, açıkhava, geleneksel ve sosyal medyada tütün mamüllerine ait reklamların yasaklandığını duyurdu. Buna ilave olarak gazlı içecek ve ayaküstü yiyeceklere ait vergiler de artırılarak caydırıcılık hedefleniyor.