17 Cemaziyelahir 1440 | 21 Şubat 2019 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Hac kuraları çekildi, hacı adayı sayısı 2 milyonu aştı

Son Güncelleme: 2 ŞUBAT 2018 - TSİ 10:11

Türkiye’den hacca gitmek için bu yıl 316 bin 857 kişi yeni kayıt yaptırdı. Daha önce başvuranlarla birlikte hac görevini yapmak isteyenlerin sayısı 2 milyonu aştı.

Hac görevini yerine getirmek isteyen 316 bin 857 kişi bu yıl ilk kez kayıt yaptırdı. Daha önce kayıt yaptıran, kayıtlarını bu yıl da yenilemesi beklenen 1 milyon 804 bin 110 hacı adayına bu yıl 316 bin 857 kişinin eklenmesiyle, hacı adayı sayısı 2 milyonu aştı.

Hacca bu yıl gitmeye hak kazanacakların belirleneceği kuralar çekildi. Sonuçlar internetten öğrenilebilecek.

Kura, hacı adaylarının kayıt yaptırdığı iller bazında, “normal, müstakil odalı ve otel” konaklama türlerinde çekilecek. Asıl ve yedek tasnifinin yapılmayacağı kurada, acente ayrımına da gidilmeyecek.

Sevinç gözyaşı ve dualarla hac kurası

Ali Erbaş, törende yaptığı konuşmada, hac kurasının çekildiği salonda her yıl büyük bir coşku, farklı bir heyecan ve tatlı bir hüznün yaşandığını, bu duyguların ülkenin tüm il ve ilçelerine dalga dalga yayıldığını söyledi. Hac ibadetinin farklı ırkları, renkleri, coğrafyaları ve kültürleri olan ama aynı iman, aşk ve heyecanla dolu müminleri senede bir defa Kabetullah'ın etrafında bir araya getiren muhteşem bir ibadet olduğunu ifade eden Erbaş, bu yılki hac kontenjanının 80 bin kişi olduğunu belirterek şunları söyledi: "Şu anda ülkemizde 2 milyon 120 bin 967 kardeşimiz bu ibadeti yapmak için müracaat etmiş bulunmaktadır. Yani Suudi Arabistan sadece Türkiye'den hacı kabul etse bizim hacı adaylarımız bile fazla geliyor" dedi.

HAC KESİN KAYITLARI

Hac kesin kayıtları, 5-16 Şubat’ta, her ilde ve her bir hac konaklama türünde yapılacak. Belirlenen kayıt süresi içerisinde kesin kayıt yaptırmayanların yerine, hac konaklama türlerine göre kura sırası gözetilerek 22 Şubat-2 Mart’ta dağıtılan kontenjanlar çerçevesinde kayıtlar alınacak.

İlk hac kafilesinin 17 Temmuz’da, son hac kafilesinin 15 Ağustos’ta gideceği kutsal topraklardan dönüşler, 25 Ağustos-20 Eylül’de gerçekleşecek.

Milli Gazete, Sabah