11 Safer 1440 | 20 Ekim 2018 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Körfez gündeminde bu hafta...23.10.2017

Son Güncelleme: 23 EKİM 2017 - TSİ 12:14

Körfez basını ve gündeminde geçen hafta öne çıkan haberler...Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman gündeminde üst sıralarda yer alan haberlerden derlediğimiz dosyaya buradan ulaşabilirsiniz.

Körfez Ülkelerinin ticari ilişkilerinin son yıllarda Avrupa Birliği Üyeleri’nden Asya Ülkelerine kaydığı bildirildi. Avrupa Parlementosu Uluslararası Ticaret Komisyonu tarafından Bruksel’de düzenlenen AB ve Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) arasındaki Ekonomik ve Ticari İlişkiler Konferansında konuşan, KİK üst düzey ekonomistleri, 1992 yılında Körfez dış ticaretinin %24’ü Avrupa Birliği Ülkeleri ile gerçekleşirken, geçtiğimiz yıl bu oranın %11’e kadar gerilediğini ifade ettiler.

Bu durumun AB’nin, yirmi yıldır KİK tarafından talep edilen serbest ticaret anlaşmasının, politik gerekçelerle sürekli ertelemesinden kaynaklandığı da vurgulandı.  Halen Körfez Ülkeleri ile AB arasındaki dış ticaretin toplam hacmi 183 milyar dolar.

Suudi Arabistan

Uzun bir aradan sonra önemli bir ziyaretle Riyad, Irak Başbakanı Haider Al Abadi’yi ağırlıyor. Irak’la, Suudi Arabistan arasında devam eden ilişkilerin normale dönmesi süreci, Haider Al Abadi’nin ziyeretiyle güç kazanacak. Suudi Arabistan Havayolları da yeniden Bağdat’a uçuşlara başlıyor. 

Suudi Arabistan Hükümeti, 2030 Stratejik Belgesi gereklerinden olan özel ihtisas mahkemeleri kurulması konusunda bir adım olarak ticaret mahkemeleri kuruyor. Ülkedeki ilk ticaret mahkemeleri Cidde, Riyad ve Damman’da faaliyet gösterecek.

Harameyn hızlı tren projesinde ilk test sürüşünün başarıyla tamamlandığı bildirildi. Suudi Demiryolları İdaresi tarafından yapılan açıklamada, Cidde-Mekke arasında test edilen ve saatteki hızı 300 kilometreye ulaşan hızlı trenin, çift yönlü olarak yılda 60 milyon yolcu taşıması tahmin ediliyor.  

Katar

Katar Emiri Tamim bin Hamed’in Asya turu sürüyor. Malezya ve Endonezya’dan sonra Emir Singapur’u da ziyaret ediyor.

Birleşik Arap Emirlikleri

Birleşik Arap Emirlikleri geçtiğimiz haftayı kabine revizyonunu konuşarak geçirdi. Geçen perşembe günü gerçekleşen kabine değişikliğinde, yaşları 20 ila 30 arasında olan 6 yeni isim görülüyor. Bu özelliği ile BAE Kabinesi, dünyadaki en genç kabinelerden biri haline geldi. Diğer açıdan kabinedeki  toplam üye sayısı da 29’dan 31’e çıktı. Bu arada yeni kurulan bazı ilginç bakanlıklar da söz konusu. Örneğin Yapay Zekadan Sorumlu Devlet Bakanlığı, Gıda Güvenliği Bakanlığı ve İleri Bilimler Bakanlığı, kendi alanlarında dünyada ilk olma özelliği taşıyor.

Dubai’de kamusal alanlarda elektronik sigara yasağının daha sıkı ve kapsamlı olarak uygulanması gündemde. Özellikle alışveriş merkezlerinin girişlerinde, güvenlik unsurlarının göz yummasıyla oluşan dumanlı alanlarla daha ciddi mücadele edilecek.   

Bahreyn

Bahreyn ABD’den F16 Savaş Uçağı alımı konusunda bir anlaşma imzaladığını duyurdu. ABD Başkanı Trump’ın Suudi Arabistan’a yaptığı ziyarette körfez ülke liderlerine verdiği söze istinaden, Körfez Ülkelerine silah satışında, kolaylıklar getirilmesi, bu konuda Körfez Ülkeleri arasında varolan yarışı hızlandırdı. Bahreyn’in F16 lar için ödeyeceği toplam tutar 3.8 milyar dolar.

Umman

Umman Hükümeti, daha önce yapacağını duyurduğu üçüncü cep telefonu operatörü ihalesini iptal etti.  Bu yılın başlarında çağrı yayınlayan hükümet körfez ve dışarıdan telekominikasyon şirketlerinin ilgisini çekmeyi başarmıştı. Yeni eylem planına göre ulusal varlık fonundan kurulacak bir yerel şirket küresel bir şirketle işbirliği yaparak üçüncü mobil iletişim hizmet sağlayıcısı olacak.

AKRA İçin derleyen: Sedat Yüksel