8 Safer 1440 | 17 Ekim 2018 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Özel sektörün döviz borcuna yakın takip

Son Güncelleme: 13 KASIM 2017 - TSİ 10:38

Dolar kurunda yaşanan hareketlilik nedeniyle başlatılan ve son bir yıldır süren şirketlerin döviz borcuna yönelik çalışmada son aşamaya gelindi. Reel sektörün 212 milyar doları bulan döviz açığı için yasal düzenlemenin çıkması bekleniyor.

Şirketlerin gelir ve borçlarına ilişkin bilgileri bankacılık başta olmak üzere Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) gibi kanallardan toplanabiliyordu. Ancak, riski nasıl yönettiklerine ilişkin bilgilerin eksik kaldığı belirtildi. Torba tasarıda yer alan yetki alındıktan sonra bilgiler talep edilerek toplanabilecek. Böylece reel sektörün döviz gelir ve borcu arasındaki risk haritası ortaya çıkarılacak.

TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen torba tasarı beş bölüm halinde ele alınıyor. İlk bölüm çıktı. Bu hafta görüşmeler devam edecek. Torba tasarıda yer alan düzenlemeye göre, Merkez Bankası gerçek ve tüzel kişilerden döviz pozisyonu etkileyen işlemlerini izlemek için her türlü bilgi ve belgeyi isteyebilecek. Reel sektörün döviz borcunun izlenmesine yönelik çalışmada nihai aşamaya gelindiği belirtildi.

Hürriyet