23 Rebi'ül-evvel 1441 | 20 Kasım 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Bangladeş'te işçiler adalet istiyor

Son Güncelleme: 27 KASIM 2012 - TSİ 11:55

Bangladeş'in başkenti Dakka'da hafta sonu yaklaşık 120 kişinin yaşamını yitirmesine yol açan fabrika yangınının ardından adalet isteyen binlerce işçinin, gösteri düzenlediği bildirildi. 
İşçiler, yollara barikat kurdu. Yangının çıktığı Savar bölgesinde yaklaşık 200 fabrikanın gösteriler nedeniyle kapatıldığı belirtildi.
Dokuz katlı bir konfeksiyon fabrikasında dün çıkan yangında işçiler, yangın merdivenleri olmadığı için binada mahsur kalmış ve hayatını kaybetmişti. İtfaiyeciler, kül olan binadan 100'den fazla kişinin cesedini çıkarmış, 12 kişi ise üst katlardan atlayarak ölmüştü.
Bangladeş'te sendikalar, daha önce birçok kez fabrikalarda gerekli güvenlik önlemlerinin alınmadığı ve işçilerin uygun olmayan koşullarda çalıştırıldığı konusunda şikayetçi olmuştu.
Bangladeş'te yine yangın 
Bangladeş'in başkenti Dakka'da dört ayrı konfeksiyon atölyesinin bulunduğu binada yangın çıktı. Dakka'da dört ayrı konfeksiyon atölyesinin bulunduğu 12 katlı bir binanın 3. katında çıkan yangın kısa sürede tüm binayı sardı. İtfaiye yetkilileri, yangının nedeninin henüz bilinmediğini, elektrik kontağından çıktığından şüphe edildiğini bildirdi.

Milli Gazete