29 Cemaziyelahir 1441 | 23 Şubat 2020 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Kuru fasulye etle yarışıyor

Son Güncelleme: 6 OCAK 2014 - TSİ 10:59

Mevsimsel etkilerle kuru fasulyenin % 59 zamlandığını söyleyen TZD Genel Başkanı İbrahim Yetkin, "fiyatlar etle rekabet ediyor" dedi
 
Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, "Son 3 ayda Arjantin'de yaşanan kuraklık, Çin'deki aşırı yağışlar ve Türkiye'de üretim seviyesinin düşmesi nedeniyle kuru fasulye fiyatları yüzde 59 arttı. Zamlarla kilogramı 10-12 lira olan kuru fasulye, ortalama kilogram fiyatı 16 lira olan karkas ete yaklaştı" dedi. Kuru fasulye fiyatlarındaki bu olağanüstü artışta, düşük üretimin rolü olduğuna işaret eden Yetkin, "Yaşanan gelişmeler üzerine çiftçiler, destek primi aldıkları için mısır, buğday ve ayçiçeği üretmeyi tercih etti. Kuru fasulye üretim rakamları hızla düştü. Çiftçiler, kuru fasulye üretimi konusunda teşvik edilmeli" diye konuştu. 
 
Kilogramı ortalama 3.5-4 liraya satılan kuru fasulyenin, son aylarda toptan satış fiyatında kilosunun 10 liraya yükseldiğine dikkati çeken Yetkin, en önemli kuru fasulye üreticilerinden Arjantin ve Çin'deki olumsuzluk nedeniyle diğer bir üretici olan Kırgızistan'a başvurulduğunu anlattı. 
 
Sabah