10 Cemaziyelevvel 1440 | 17 Ocak 2019 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

'Arnavutça' dersi kitapları öğrencilere dağıtıldı

Son Güncelleme: 19 ARALIK 2017 - TSİ 10:34

Milli Eğitim Bakanlığınca, ortaokullarda "yaşayan diller ve lehçeler" dersi kapsamında seçmeli ders olarak müfredata alınan Arnavutçanın kitapları ile öğretim materyalleri, öğrencilere dağıtıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Trakya Üniversitesi arasında, Türkiye'de yaşayan diller ve lehçeleri gelecek kuşaklara aktarabilmek amacıyla ortaokul öğrencilerine yönelik seçmeli "yaşayan diller ve lehçeler" dersi kapsamında Arnavutça ve Boşnakça okutulması için 21 Ekim 2016'da iş birliği protokolü imzalanmıştı.

Bu kapsamda, ortaokul 5, 6, 7 ve 8. sınıflar için Arnavutça ve Boşnakça müfredatı, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının onayı ile 2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren ortaokullarda seçmeli olarak uygulanmak üzere kabul edildi.

Yaşayan diller ve lehçeler dersi kapsamında Arnavutça ve Boşnakça ders kitapları ve öğretim materyallerinin hazırlık çalışmalarına yönelik geçen ay MEB ile Trakya Üniversitesi Rektörlüğü arasında hibe sözleşmesi imzalandı.

Trakya Üniversitesi Rektörlüğü bünyesinde oluşturulan komisyon tarafından hazırlanan Arnavutça ders kitapları ve öğretim materyalleri tamamlandı ve Bakanlığın onayından geçti.

Boçnakça kitabı çalışmaları sürüyor

Arnavutça dersi, 2017-2018 eğitim öğretim yılında İzmir Kemalpaşa Aliya İzzetbegoviç Ortaokulu'nda iki 8'inci sınıfta toplam 44 öğrenci tarafından tercih edildi. Arnavutçanın ders kitapları ile öğretim materyalleri, bu öğrencilere ücretsiz dağıtıldı.

Milliyet