5 Recep 1441 | 29 Şubat 2020 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Havadan denetimlerle trafik takibi

Son Güncelleme: 9 EKİM 2018 - TSİ 10:21

Helikopterle trafik denetimi yapan polisler, kurallara uymayan sürücüleri yerdeki ekiplere bildiriyor. Emniyet Genel Müdürlüğünce helikopterle yapılan kontrollerde trafiğin yoğun olduğu yollarda kural ihlalinde bulunan sürücüler tespit edilerek cezai işlem uygulanıyor.

Ankara-Samsun karayolunda havadan helikopterle gerçekleştirilen denetimlerde aşırı hız yapan ve kural ihlalinde bulunan sürücüler, yüksek çözünürlüklü kameralarla tespit edildi.

Yüzde 2 hedefi

Telsizle yerdeki trafik polisleriyle irtibata geçen hava kontrol ekipleri, araçların durdurularak ceza kesilmesini sağladı. Denetimlerde yolda kalan ya da arızalanan araçlara da yardım ulaştırıldı.

"Trafik kazalarının yüzde 2 azaltılması” hedefi için valiliklerce hazırlanan “Trafik Kazalarını Önleme Planı” kapsamında kentlerde trafiğin yoğun olduğu güzergahlar ile kavşaklarda helikopter ve drone ile trafik denetimleri yapılıyor. Denetimlerle karayollarında ihlallerin önlenmesi başta olmak üzere trafiği aksatacak durumlara hızlı müdahale amaçlanıyor.

Milliyet