20 Ramazan 1440 | 25 Mayıs 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Ucuz şeker ve çikolatadan uzak durun!

Son Güncelleme: 13 HAZİRAN 2018 - TSİ 12:28

Yaklaşan Ramazan Bayramı’nın vazgeçilmezleri arasında yer alan şeker ve çikolatalar alınırken tüketicilere ‘merdiven altı üretime dikkat’ uyarısı geldi.

Bir çikolata firmasının yetkilisi, şeker ve çikolata alırken öncelikle ürünün markasına, güvenilirliğine ve ambalajlı olmasına dikkat edilmesi gerektiği konusunda uyardı. “Merdiven altı” tabir edilen yerlerde üretilen çikolataların gerçek çikolatalarla karıştırılmaması gerektiğini belirten yetkili, üzerinde “kokolin” veya “kakao kaplı” yazan ürünlerin gerçek çikolata olmadığına işaret etti. Yetkili, gerçek çikolatanın en belirgin özelliklerinden birinin pürüzsüzlüğü ve yumuşaklığı olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

“Ağızda metal tadı olmamalı ve ağız içinde yağlı, yapışkan kalıntı veya tabaka bırakmamalıdır. Tadı acı olan çikolataları almayın, ürünün taze olmadığının işaretidir. Mat renkli çikolatalardan kaçının, parlak renkli olanları tercih edin. Çikolatada kilogramı 22-25 liradan daha düşük, şekerde ise 10 liradan düşük ürün olduğunda içeriği bir kez daha dikkatle incelenmelidir.”

Milliyet