23 Zilhicce 1440 | 24 Ağustos 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

OSB'lere güneş santrali izni

Son Güncelleme: 22 ŞUBAT 2013 - TSİ 11:33

Güneş enerjisiyle kendi elektriğini üretmek isteyen organize sanayi bölgelerinin önü açılıyor. OSB’ler lisansız kendi güneş santralini kurabilecek.
TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’ndan geçen ve önümüzdeki günlerde Genel Kurul’a gelmesi beklenen ‘Elektrik Piyasası Kanun Tasarısı’ lisanssız elektrik üretimini teşvik edecek yeni düzenlemeler içeriyor. Son dönemde birçok organize sanayi bölgesi, kendi ihtiyacı olan elektriği üretmek için güneş santrali kurmak istiyor, yaptıkları başvurularda güneş için belirlenen bu 600 MW sınırına takılıyordu.
Yeni düzenlemeyle OSB’lerin ürettikleri enerjiyi kendi bünyelerinde kullanmaları kaydıyla, kendi kuracakları güneş santralleri lisansa tabi olmayacak. Kanun Tasarısı’nın getirdiği yenilikleri değerlendiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, sektörün ihtiyaç duyduğu düzenlemeleri yeni kanun tasarısıyla hayata geçirdiklerini belirtti. Yıldız; tasarının tüketiciden üreticiye, kamudan özel sektöre tüm paydaşlar düşünülerek hazırlandığını ifade etti.

Dünya