23 Rebi'ül-evvel 1441 | 20 Kasım 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Enerjide özelleştirme sonbaharda

Son Güncelleme: 16 HAZİRAN 2012 - TSİ 10:35

Enerji özelleştirmeleri yeniden başlıyor. ÖİB Başkanı Aksu, "Boğaziçi ve Gediz ihalesi sonbaharda yapılacak" dedi

Yaklaşık 342 milyon dolar gibi rekor teminatın yakıldığı elektrik dağıtım özelleştirmeleri tekrar vitrine çıkıyor. Özelleştirme İdaresi Başkanı Ahmet Aksu iptal edilen Boğaziçi, Gediz, Akdeniz gibi dev dağıtım bölgelerini sonbaharda tekrar ihaleye çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Aksu, "Bu yıl sonunda ihaleleri bitirmeyi hedefliyoruz" dedi.

Şartname değişebilir

İhaleleri bir önceki modelde olduğu gibi 3'erli, 4'erli gruplarda satabileceklerini belirten Aksu, "Sisteme karar vereceğiz" şeklinde konuştu. İhale modelinde sorun olmadığını ve şirketlerden gelen taleplere göre şartnamede değişiklik yapılabileceğini anlatan Aksu, "Şu anda fizibiliteyi etkileyecek bir durum yok. İşin metodunda da sorun yok. İhale şartnamesinden kaynaklanan sorunlar olduysa bunları tekrar gözden geçiririz" dedi. Aksu, yüksek kaçak elektrik oranına sahip Dicle ve Van bölgelerini de yıl sonuna kadar şirketlere devretmeyi planladıklarını anlattı. Avrupa'nın en büyük elektrik üretim ihalesine sonbaharda bir termik santral ihalesiyle start vereceklerini anlatan Aksu, "Özellikle yabancılar üretim özelleştirmelerine ilgi gösteriyor" şeklinde konuştu.

Büyük arsalar satışta

Bu yılın ikinci yarısında büyük arazi özelleştirmelerinin gündeme geleceğini anlatan Aksu, "Biz aslında mütekabiliyeti düşünmeden planlarımızı yaptık. Şu anda arsaların yüzde 90'nın imarı, fizibilitesi tamamlandı. Mütekabiliyet ile ilginin artmasını bekliyoruz" dedi. Bodrum'daki Cennet Koyu yakınlarında 680 bin metrekarelik arsa ve İstanbul Küçükyalı'da Karayolları'ndan alınan arazinin de bu yıl satışa sunulması planlanıyor.

Sabah