29 Cemaziyelahir 1441 | 23 Şubat 2020 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Çocukların gece internet kullanımı sınırlandırılmalı

Son Güncelleme: 13 ARALIK 2019 - TSİ 10:31

Siber Suçlarla Mücadele ekiplerinin, sanal ortamdaki istismara yönelik operasyonlarını yazdığı makaleyle anlatan Dr. Mustafa Çalışkan, ebeveynlere çevrimiçi çocuk istismarına karşı yapılması gerekenler hakkında uyarılarda bulundu.

Çalışkan’ın “Toplum ve Suç Araştırmalarında Sınırları Aşan Bir Suç: ‘Çevrimiçi Çocuk İstismarı ve Bu suça Karşı alınabilecek Önlemler” başlıklı makalesinde yer verdiği önlemler şöyle:

- Bir çocuk uyumak için yatak odasına geçtiğinde, odasında sanal dünya ile iletişim kurabileceği telefonu var ise, sanal kullanıcılarından dolayı asla yalnız değildir. Çocuklar uyku vaktinde telefonları ile yatak odalarına gitmemeleri hususunda uzlaşılmalı.

İnternete sınırlama

- Sanal risklere karşı, evde ortak cep telefonu kullanma alışkanlığı oluşturulmalı.

- Ziyaret edebileceği web siteleri ile ilgili çocuğunuzla uzlaşılmalısınız.

- Çocuğun erişim sağlayacağı web sitelerinin yaşına uygun olmasına dikkat edilmeli ve zararlı içerik barındıran web sitelerine karşı filtre yazılımlar kullanılmalı.

- Eğitim-öğretim amaçlı internet kullanımı haricinde, vakit geçirme amaçlı internet kullanımı sınırlandırılmalıdır.

- Çocukların internet üzerinden edindiği arkadaşların çocuklarla yaş farkı gözetilmeli ve sosyal medya takipçilerinin fiziki çevrede teyit edilebilir kişiler olduklarından kesinlikle emin olunmalıdır.

- Çocuklara, kişisel bilgilerin sadece kendilerine özel olduğu hususunda bilgilendirme yapılmalıdır.

- Çocuklara, internette kötü bir durumda karşılaşmaları halinde yaşadıkları olayı ebeveynlerine anlatmaları gerektiği ifade edilmelidir. Bu gibi bir durumun yaşanması halinde, çocukları suçlayıcı bir tavır takınılmamalı ve onlara dair güvence verilmelidir.

- İnternet kullanımı çocuğun fiziki çevre ile iletişimini koparacak bir düzeye geldiyse, bir uzmana başvurarak profesyonel yardım alınmalıdır.

- İstismar konulu bir şüphe durumunda, elde edilen bilgiler gecikmeksizin ve eksiksiz olarak güvenlik güçleriyle paylaşılmalıdır.

Milliyet