13 Şevval 1440 | 16 Haziran 2019 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

İş sağlığında yeni dönem

Son Güncelleme: 22 MAYIS 2018 - TSİ 10:20

İş sağlığı ve güvenliğinde 1 milyon 115 bin işyeri için yeni dönem başladı. Az tehlikeli sınıfta yer alan ve çalışan sayısı 50’den az olan bu işyerlerinde artık iş sağlığı ve güvenliği için dışarıdan uzman çalıştırılmasına gerek olmayacak, işveren veya işveren vekilinin iş güvenliği ve sağlığı eğitimi alması yeterli olacak.

Geçtiğimiz yıl çıkarılan 7033 sayılı torba kanunla, İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası da değiştirilmiş ve 50’den az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için işveren veya işveren vekiline, bu hizmetleri yürütme imkanı getirilmişti. Bunun için işveren veya vekilinin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın öngördüğü eğitimleri alması yeterli olacaktı. Söz konusu yasanın uygulama yönetmeliği ise dün yayımlandı.

4 MİLYON ÇALIŞAN

Yeni başlayan uygulama 1 milyon 115 bin işyerini ilgilendirirken, kapsadığı çalışan sayısı ise 4 milyonu geçiyor. Buna göre, iş sağlığı hizmetlerinin yanı sıra işe giriş ve periyodik muayeneler ve tetkikler için de dışarıdan hizmet alınmasına gerek olmayacak. Bunun için aile hekimleri veya toplum merkezlerine veya kamu hastanelerine başvurabilecek. İşyerlerindeki acil durumlarla ilgili ise işveren veya vekilinin aldığı eğitim esas olacak.

50 KİŞİYE KADAR ÇALIŞAN GÜVENLİĞİ İŞVERENDE

İşyerlerinde İşveren veya İşveren Vekili Tarafından Yürütülecek İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerine İlişkin Yönetmelik’te değişiklik yapan yönetmelikle, az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, iş sağlığı ve güvenliği hizmetinin eğitim almış işveren veya işveren vekili tarafından yürütülmesine izin verilen çalışan sayısı 10’dan 50’ye yükseltildi.

Yönetmelikte yapılan değişiklikle eğitim alıp, yapılan sınavda başarı sağlayan işveren veya işveren vekili, periyodik muayene ve tetkikler hariç olmak üzere iş sağlığı ve güvenliği uzmanı ile işyeri hekimine verilen görevleri yerine getirebilecek. Çalışan başına en az aylık 10 dakika olmak üzere zaman ayıracak. İş sağlığı ve güvenliği hizmetini işveren veya işveren vekilinin yürütmesi dışarıdan kısmen ya da tamamen hizmet alımını engellemeyecek.

Hürriyet, Dünya