19 Recep 1440 | 26 Mart 2019 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Su ihtiyacı erkek ve kadına göre değişiyor

Son Güncelleme: 28 MART 2018 - TSİ 10:26

Günlük su ihtiyacı kiloya, yaşa, hatta cinsiyete göre değişiklik gösteriyor. Erkeklerin günde 2.5-3.7, kadınların ise 2-2.7 litre su içmesi gerekiyor. Maden suyu, soda, ayran ve çay da vücudun sıvı ihtiyacını karşılıyor.

İnsan vücudu yiyeceksiz haftalarca hayatta kalabilir; ancak su olmadan, sadece günler... Bu nedenle temiz, güvenli içme suyuna erişim kesinlikle hayati önem taşımaktadır. Dünyanın dörtte üçü sularla kaplı iken bedenimizde aynı şekilde olduğunu duyardık hep. Ancak bilimsel verilere göre biliyoruz ki, insan bedeninin yaklaşık yüzde 55-60'ı sudan oluşuyor. Bu oran yeni doğan bebeklerde yüzde 75'e ulaşıyor. Ve 1'inci yaşını dolduran bebeklerde yüzde 65'e düşüyor. Yaşamın ilk günlerinde kilo veren bebekleri düşünsenize; doktorların sizlere onların bedenlerindeki suyu kaybettiğini söylediklerini hatırlıyorsunuzdur ve bu miktarın ne kadar önemli olduğunu. Tabii bedenimizdeki su oranı yaşadığımız yere, yaşımıza, cinsiyetimize ve hatta yağ kütlemize göre değişiklik gösterebilmektedir.

Suyun vücuda etkileri

Su, kısaca h2O, hücrelerimizin hayati olarak ihtiyaç duyduğu yapılarını korumak üzere içlerinde bulunması gereken besindir. Ayrıca bedenimizin iç ısısını kontrol eder ve dengede tutar, karbonhidrat ve proteinlerin metabolize edilip kanda taşınmasını sağlar, bedenimizdeki atıkların idrar ve dışkı yoluyla atılmasını sağlar, beyin ve omuriliğe basınç desteği sağlar ve hasardan korur, tükürük ve diğer salgıları oluşturur, eklemleri kayganlaştırır. Ve su sadece kanımızda yer almaz; organlarımız da değişken oranlarda sudan oluşur. Kalbimiz ve beynimiz neredeyse 3/4 oranında sudan oluşur. Kuru olabileceğini düşündüğümüz kemiklerimizin bile neredeyse üçte biri sudan oluşuyor.

Günlük ne kadar su tüketilmeli?

Önerilen günlük alım miktarı erkeklerde 2.5-3.7 litre, kadınlarda yaklaşık 2-2.7 litre arasında yaşa, aktiviteye ve içinde bulunduğumuz ortama göre değişir. Su en sağlıklı sıvı kaynağımızken maden suyu, soda, ayran, hatta yeşil çay veya çay gibi içecekler de vücut sıvı dengemizi koruyabilirler.

Ayrıca günlük su ihtiyacımızın yaklaşık yüzde 20'sini yediğimiz gıdalardan alıyoruz. Salatalık, kabak, marul, kereviz, brokoli, karnabahar, lahana, çilek, karpuz, greyfurt gibi yüzde 90'ından fazlası su olan sebze ve meyvelerden hem sıvı ihtiyacımızı, hem de yanında lif ihtiyacımızı karşılayabiliyoruz.

Sabah