22 Safer 1441 | 21 Ekim 2019 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Kazakistan çok partili hayatla tanıştı

Son Güncelleme: 16 OCAK 2012 - TSİ 09:58

Kazakistan'da yapılan seçimde 3 parti meclise girmeye hak kazandı, liderliğini Nazarbayev’in yaptığı Nur Otan Partisi, oyların yüzde 81.3’ünü aldı. 

Kazakistan’da yapılan Parlemento seçimleri sandık başı anket sonuçları açıklandı. Kazakistan Sosyal ve Siyasal Araştırmalar Enstitüsü tarafından yapılan sandık başı anket sonuçlarına göre ülkede yapılan Parlamento seçimleri sonucu halen iktidarda bulunan Nur Otan Partisi ile birlikte Ak Jol Partisi ve Kazakistan Komünist Halk Partisi meclise girmeye hak kazandı.
Açıklanan anket sonuçlarına göre başkanlığını Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in yaptığı Nur Otan Partisi, seçmenlerin yüzde 81.3’ünün oyunu alarak birinci parti olarak çıkarken, Ak Jol Partisi seçmenlerin yüzde 7.2 ve Kazakistan Komünist Halk Partisi ise oyların yüzde 7.1’inin oyunu alarak meclise girmeye hak kazanıyor.
Anket sonuçlarına göre diğer partilerin oy oranı ise şöyle belirlendi: Kazakistan Patriot Partisi: Yüzde 0.8, Ulusal Sosyal Demokrat Partisi: Yüzde 1.5, Adalet ve Demokrasi Partisi: Yüzde 0.9 ve Kazakistan Sosyal Demokrat Partisi (Aul Partisi) ise seçmen oylarının yüzde 1.2’sinin oyunu aldı.
Dünya Bülteni