12 Cemaziyelevvel 1440 | 19 Ocak 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Almanya'nın görünmeyen yoksul yüzü

Son Güncelleme: 25 ARALIK 2017 - TSİ 11:45

Almanya'da yaklaşık 860 bin kişi evsiz. Bunları pek azı sokaklarda yaşıyor. 800 binden fazlası arkadaşlarında ya da sığınma evlerinde kalıyor. Gidecek hiçbir yeri olmayıp sokakta yaşamak zorunda kalanların sayısı ise 52 bin civarında.

Bunlar evsizlerin yüzde 6'sını oluşturuyor. 440 bin mültecinin yasal olarak bir evde oturma hakkı var. Ancak çoğu, kalabalık mülteci yurtlarında barınmak zorunda kalıyor.En çok kadınlar, göçmenler ve aileler mağdur oluyor. Değişik nedenlerden dolayı evlerini kaybetme riski bu gruplarda daha büyük. Evsizlerin artmasının bir nedeni de devletin sosyal konut inşa etmekten giderek uzaklaşması. Bundan 30 yıl önce sadece Batı Almanya'da, 4 milyon sosyal konut vardı. Bu sayı günümüzde daha da büyüyen Almanya'da 1,3 milyona geriledi.

Serbest piyasa koşullarında makul fiyata ev bulmak giderek zorlaşıyor. Almanya'da bir göçmenin devletten sosyal yardım alabilmesi için en az beş yıl bu ülkede yaşanması veya en az bir yıl boyunca sigortalı bir işte çalışmış olması gerekiyor. Bu koşulları yerine getirmeyenler kendilerini bir anda sokakta bulabiliyor.

Evsizler için en zor mevsim kış. Soğuk aylara özel ısınma odaları ve ilave barınaklara rağmen Almanya'da 1990 yılından bu yana yaklaşık 300 kişi donarak hayatını kaybetti.

DW