2 Cemaziyelahir 1441 | 27 Ocak 2020 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Myanmar'da şiddete doğum kontrollü çözüm!

Son Güncelleme: 30 NİSAN 2013 - TSİ 15:14

Myanmar'ın Arakan bölgesinde yaşayan, Müslüman azınlığı hedef alan saldırıları araştırması için kurulan komisyon, krizin çözümü için hükümete şok edici bir öneride bulundu.
Bir gazetede yer alan habere göre Devlet Başkanı Thein Sein'in geçen yıl atadığı 27 üyeli komisyon tarafından hazırlanan raporda, Müslüman nüfus artışını kontrol altına almak için doğum kontrol programı uygulanması teklif edildi. Budistlerin, komşu ülke Bangladeş'ten gelen, yasadışı göçmenler olarak gördükleri Müslümanların artan nüfusuyla ilgili endişelerinin iki toplumun barış içinde birlikte yaşamasına büyük engel oluşturduğu belirtildi.
Hükümete Arakan eyaletinde yaşayan herkesin vatandaşlık durumunun belirlenmesi çağrısında bulunan komisyon, en azından gerilim azalana kadar iki toplumu birbirinden mümkün olduğunca uzak tutmak için güvenlik görevlilerinin sayısının artırılması gerektiğini belirtti.
Myanmar yasaları gereği, ataları 1948 yılındaki bağımsızlıktan önce ülkede yaşayanlar, vatandaşlık için başvurma hakkına sahip. Ancak ülkeyi on yıllarca demir yumrukla yöneten askerî cunta döneminde Arakanlı Müslümanlar bu haklarından yararlanamadı. Ülkenin Müslüman halkı, seyahat etmek hatta evlenmek için dahi izin almak zorunda. Toplam sayısı 800 bini bulan Müslüman halkın önemli bir kısmı ülkeye İngiliz Kolonyal idaresi döneminde Bangladeş'ten göç edenlerin torunları. Ancak daha sonradan gelenler de bulunuyor.

Komisyon, mayısta başlaması beklenen muson yağmurları öncesi evlerini terk etmek zorunda kalan halka yardım dağıtılmasının önemine de dikkati çekti. Geçen yıl Myanmar'ın Arakan eyaletinde Budistler tarafından düzenlenen saldırılarda çoğu Müslüman yaklaşık 200 kişi ölmüştü.