17 Cemaziyelahir 1440 | 21 Şubat 2019 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

16 milyon güvensiz ithal ürün durduruldu

Son Güncelleme: 22 OCAK 2018 - TSİ 10:14

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, geçen yıl yaklaşık 50 bin testle Uzakdoğu menşeli, 5 milyar dolar ithalat değerine sahip 150 milyondan fazla ürünü denetlediklerini belirterek, “1.3 milyon oyuncak, 150 bin çift ayakkabı, çoğu aydınlatma elemanı olmak üzere 5 milyonun üzerinde elektrikli cihaz ve 700 bin iş eldiveninin ithalatına ‘güvensiz’ oldukları gerekçesiyle izin verilmedi. 2017 yılında ithaline izin verilmeyen ürün adedi 16 milyonun üzerinde” dedi.

Zeybekci belge ve işaret kontrolünün yanı sıra Temmuz 2017'den beri detaylı laboratuvar testlerine de başlandığına işaret etti.

Adaptöre dikkat

Başta aydınlatma cihazları ve oyuncaklar olmak üzere elektrikli cihazlara yönelik testlerde en büyük güvensizliğin adaptörlerle, tasarruflu ampullerde görüldüğüne işaret eden Zeybekci, ana cihaza uygun olmayan veya gerekli güvenlik şartlarını taşımayan adaptörlerin, ana ürün güvenli olsa bile, birlikte satıldıkları ürünleri tehlikeli hale getirebildiğini söyledi.

Zeybekci, ampullerde duy testlerinde dahi olumsuzluğa rastlandığına dikkati çekerek, “Bu ürünlerin elektrik çarpmasına, hatta yangına yol açma ihtimali söz konusu. Bu sebeplerle yeni dönemde adaptörler ve aydınlatma cihazları çok daha sıkı denetlenecek” diye konuştu.

Zeybekci, Uzakdoğu menşeli ürünlerin üzerinde her türlü güvenlik işareti olmasına rağmen, laboratuvara giden birçok ürünün güvenlik testlerinden geçemediğini bildirdi.

Milliyet