7 Rebi'ül-ahir 1440 | 15 Aralık 2018 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Okul erken kayıt döneminde dikkat edilecekler

Son Güncelleme: 23 ŞUBAT 2018 - TSİ 10:43

Erken kayıt dönemi okul seçimi için de en doğru süreç. Oldukça hassas ve çetrefilli olan karar verme sürecinde birinci önceliğiniz kendinizin değil, çocuğunuzun beğeneceği bir okul arayışına girmek olmalı.

Uzmanlar bunun için velilerin çocuklarıyla birlikte hareket etmesi gerektiğini söylüyor. "Türkiye'nin en iyi okulu" şeklinde bir kavramın olmadığını hatırlatan uzmanlar "Her çocuğa uygun okul vardır ama her okul, her çocuğa uygun değildir" diyor.

10 maddede en doğru okul

Erken kayıt dönemi yeni okula başlayacak çocuklar için en doğru kararın verileceği bir süreç olarak değerlendiriliyor. Veliler okullarla en aktif bir şekilde bu dönemde iletişime geçiyor. Nisan ayına kadar süren erken kayıtlarda en doğru kararı verebilmek için bir aydan fazla bir süre var. Peki çocuklarınız için en doğru okul seçimi nasıl yapılır? İşte 10 maddede en doğru okul seçimi:

1 Okul tercihi yaparken ücretin uzun vadeli olarak karşılayıp karşılayamayacağınızı iyi değerlendirin. Özellikle 1'inci sınıfa başlayan bir çocuk herhangi bir sıkıntı yaşanmadığı sürece ilkokul hayatı boyunca alıştığı sınıf ortamında ve öğretmeni ile eğitim hayatına devam ediyor. Ekonomik nedenlerden dolayı okul değişikliği yapmak çocuğu olumsuz etkileyebilir. Böyle bir durum yaşanmaması için "Bu okul bizim bütçemize uygun mu? Uzun vadede bu ücreti karşılayabilecek miyiz?" Bu değerlendirmeleri iyi yapın.

2 Ulaşım imkânlarını değerlendirin. Küçük yaş grubundaki öğrenciler için çok özel durumlar dışında uzak denilebilecek bir okulun tercih edilmesi çok doğru değildir. Çok erken kalkmak, yolda uzun vakit geçirmek gibi unsurlar çocuğun okuldaki performansını olumsuz etkiler.

3 Bir okul listesi hazırlayın. Listeyi 5 ya da 7 okulla sınırlı tutun.

4 İkinci adımda ise bütçeye uymayan okulları eleyin.

5 Listenizdeki okulları mutlaka çocuğunuzla birlikte gezin. Bunu yaparken de mümkünse çocukların okulda olduğu saatleri seçin.

6 Sınıfları da gezmeyi ihmal etmeyin. Eğitim materyalleri ne kadar zengin gözlemleyin.

7 Öğretmenlerle konuşun. Kolejde sizinle görüşen kişinin konuşma ve hitap tarzına dikkat edin.

8 Okulları internet üzerinden araştırırken aldığı ödüllere mutlaka bakın.

9 Hemen hemen her kolejin internet sayfasında yer alan şikâyet bölümünü de inceleyin.

10 Yabancı dil eğitimini çok iyi araştırın.

Sabah