13 Şevval 1440 | 16 Haziran 2019 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Karatay'dan 'tarım ilacı' kalıntısı uyarısı

Son Güncelleme: 20 ARALIK 2018 - TSİ 13:42

Kurtlu meyve yemek gerektiğini söyleyen İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Canan Karatay, "Çünkü bütün meyvelerin üstü ilaç ve kimyasal dolu, tarım ilaçları zehirdir. Trans yağ olur ve sizi kanser yapar. Tarım ilaçlarının kanser yaptığı yüzde bin 500 kanıtlanmıştır. Yapmaz diye çıkıp itiraz etmesinler" ifadelerini kullandı.

Emziren annelere palm yağı uyarısı

Emziren annelerin palm yağını kullandıktan sonra yağın sütle geçerek çocuğu kanser yapma riski olduğunu belirten Karatay, "Anne sütünden geçerse çocuk kanser olur tabi, çünkü trans yağlar vücuda girdiği zaman sağlıklı yağların kullanımını engelliyor ve kanser yaptığı biliniyor. Girdiği miktara bağlı, minik çocuklara palm yağı anneden de geçerse çok kullanıldığı zaman hemen yapar diyemeyiz ama ileride cips yiyorlar, gençler kilo alıyor" dedi.

"Anneler işlenmiş olan ambalajlı gıdalardan uzak durmalı"

Palm yağının endüstride her alanda kullanıldığını aktaran Karatay, "Bütün kozmetik ürünlerinde, şampuan ve sabunlarda kullanılıyor. Biz bilerek veya bilmeyerek bunu vücudumuza soktuğumuz zaman tehlikelidir. Anneler işlenmiş olan ambalajlı gıda yememeye çalışmalıdır. Her zaman söylüyorum, doğal soğuk sıkım, virjin yani bozulmamış zeytinyağı çok önemli, anneler onları yerse çocuklar da çok sağlıklı olur, kanser de olmaz" dedi.

Milliyet