18 Muharrem 1441 | 17 Eylül 2019 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Ramazan’da israfa dikkat

Son Güncelleme: 6 MAYIS 2019 - TSİ 16:05

Uzmanlar, Ramazan ayı boyunca gıda alışverişlerinde israfa düşülmemesi konusunda uyardı. Alışverişte israftan kaçınılması sayesinde Ramazan’da artan gıda fiyatlarının düşmesine katkı sağlanacağına dikkat çekiliyor. Doyulabilecek kadar yemek hazırlamak da israfa karşı alınabilecek bir diğer önemli tedbir.

Ramazan’da artan alışverişlerin israfa yol açmaması için sofraları kurarken doyabilecek kadar yemek hazırlamaya, ihtiyaç kadar ekmek veya pide almaya dikkat edilmesi öncelikli israfa karşı tedbirleri arasında yer alıyor.

Alınan tüm önlemlere rağmen yılda milyonlarca ekmek ve tonlarca sebze-meyvenin israf edildiğini belirten Bendevi Palandöken, Ramazan’da ve özellikle iftar sofralarında mümkün olduğunca israftan kaçınması çağrısı yaptı.

Alışverişin püf noktaları

Aç karınla mutlaka alışveriş yapmanız gerekiyorsa alışverişe yalnız çıkın. Yanınızdaki insanların aldıkları ya da onların yönlendirmeleri sizin gereksiz alışveriş yapmanıza neden olabilir.

Pazarların veya marketlerin sakin zamanlarında alışveriş yapın. Bu durum sizin daha objektif alışveriş yapmanıza katkı sağlayacaktır.

Ramazan ayında sabah saatlerinde ya da iftardan sonra alışverişe çıkın. Amaç, tok karınla alışverişe çıkmak ve bu sayede gereksiz alışveriş yapmamaktır.

Sabah saatleri ya da iftardan sonra değil de gündüz alışverişe çıkmanız gerekiyorsa akşam mutlaka bir alışveriş listesi hazırlayın ve bu listenin dışında bir şey almamaya özen gösterin.

Aç karınla yapılan alışveriş süresinin kısa olması da gereğinden fazla şeylerin alınmasını engelleyebilir.

İftar anını değil, iftar sonrasını düşünerek alışveriş yapın. Bu, sizin yapacağınız alışveriş davranışlarınızı kontrol etmenize ve seçimlerinizin daha mantıklı olmasına katkı sağlayacaktır.

Yeni Şafak