13 Cemaziyelevvel 1440 | 20 Ocak 2019 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Körfez ülkelerinden notlar...

Son Güncelleme: 30 MART 2018 - TSİ 14:26

Körfez basını ve gündeminde geçen hafta öne çıkan haberler...Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman ve Katar gündeminde yer alan haberlerden derlediğimiz dosyaya buradan ulaşabilirsiniz.

Helal Bilimine Katkıya İslama Hizmet Ödülü

S. Arabistan’da İslama Hizmet Ödülü, Helal Bilimine katkılarından dolayı Endonezya’lı bilim insanı Irwandi Jaswir’e verildi. Jaswir ve ekibi gıda, kozmetik ve diğer tüketim ürünlerinde helal olmayan içerikleri tesbit eden yeni metodlar geliştirmek üzere yaptıkları çalışmalar nedeniyle ödüle layık görüldü. Bu yeni metodlardan biri de elektronik olarak koku algılayıp, bir kaç saniye içinde yiyecek ya da içeceğin alkol içerip, içermediğini gösteriyor.

Diğer Ödüller ise İslami Araştırmalar, Arap Dili ve Bilim kategorilerinde veriliyor.

Sabit Dolar Kuru Politikası Suudi Arabistan’ı Zorluyor

Uluslararası para piyasalarında doların yükselişi, iç piyasada dolara sabit kurla endeksli olan Suud Riyaline olan talebi olumsuz etkiliyor ve ülkeden dolar lehine sermaye kaçışına neden oluyor. Suudi Arabistan Merkez Bankası SAMA, bankalararası işlemlerde dolara kaçışı engellemek için müdahalede bulunuyor.

Suudi Arabistan’dan Güneş Enerji Santrali Hamlesi

Suudi Arabistan, dünyanın en büyük güneş enerji santralinin ülkede kurulması için G.Kore Merkezli bir firma ile prensip anlaşması imzaladı. 200 milyar dolara mal olacak yeni projenin fizibilite çalışmaları Mayıs ayına kadar tamamlanacak. Bazı yeni şehircilik projelerinde enerjinin yüzde 100’ünün yenilenebilir kaynaklı olması hedefleniyor.

BAE’de Sağlık Harcamaları Artacak

Birleşik Arap Emirlikleri’nde sağlık harcamalarının 2022 yılına kadar yüzde 9 oranında artması tahmin ediliyor. 2017 yılında toplam 76 milyar dolar olan yıllık sağlık harcamaları toplamının 2022 yılında 104 milyar dolara yükselmesi ve bu artışta yaşlanma, sağlık hizmetlerindeki enflasyonist fiyatlandırma ve zorunlu sağlık sigortası uygulamasının da tetikleyici etkileri olacağı uzmanlar tarafından ifade ediliyor.

Yapay Zeka Milli Geliri Yüzde 35 Artırabilir mi?

BAE Milli Ekonomi Bakanlığı bir araştırmaya dayandırarak yayınladığı raporda, yapay zeka konusunda yapılacak yatırım ve çalışmaların 2031 yılına kadar, BAE milli gelirini yüzde 35 oranında artırabileceğini açıkladı. Bu artışın yapay zekanın günlük hayatın her alanında kendini hissettirmesiyle birlikte örneğin bireysel verimliliğin yüzde 13 artması, yılda 396 milyon saat kazanılması, ulaştırma maliyetlerinin yüzde 44 düşürülmesi, karbon emisyonu ve çevresel kirliliğin yüzde 12 azaltılması, trafik kazalarının ve buna bağlı maddi hasarların yüzde 12 düşürülmesi, ve park alanına olan ihtiyacın yüzde 20 azalması gibi çıktıların milli hasılayı artıracağı ifade ediliyor.

BAE’de İlk Nükleer Santral Hazır

BAE enerji politikaları kapsamında projelendirilen dört nükleer enerji reaktöründen ilkinin tamamlandığı ve yakında hizmete gireceği duyuruldu. Bu açıklama santralin yapımını üstlenen Güney Kore Başkanı’nın, BAE’ye yaptığı ziyaret sırasında duyuruldu. Santralin faaliyete girmesi ile BAE nükleer enerji üreten ilk Arap ülkesi olacak.

Umman’da Kapıda Vize Uygulaması Sona Erdi

Umman Hükümeti, uzun zamandır uygulanmakta olan bazı ülke vatandaşlarına kapıda vize verilmesi uygulamasını sona erdirdi. Yeni düzenlemeye göre Umman’ı ziyaret etmek isteyen yabancıların elektronik vizeye başvurarak, seyahatlerinden önce vizelerini elde etmiş olmaları gerekiyor.

Umman’da İnsan Hakkı İhlallerinde Azalma

Umman İnsan Hakları İzleme Komisyonu, kendilerine yapılan başvurularda bir önceki yıla göre yüzde 50 azalma olduğunu açıkladı. Son zamanlardaki yasal düzenleme ve sıkı uygulamalara bağlı olarak bu düşüşün görüldüğünü de ifade eden yetkililer, ayrıca düzenli cezaevi ziyaretleri ile mahkumların talep ve şikayetlerini de aldıklarını vurguladılar.

Katar’da Sağlıklı Gıda Fuarı

Katar Yerel Yönetimler Bakanlığı, sağlıklı gıda fuarı düzenledi. Bir yüksek öğrenim kuruluşu ile ortak düzenlenen fuarda, “daha sağlıklı olmak için genç ve bilinçli” teması kullanılarak gıdalardaki katkı maddeleri, organik ve doğal üretim gibi konularda farkındalık geliştirmek hedefleniyor.

Körfez ülkelerinde kum fırtınası

Önümüzdeki hafta içinde körfez ülkeleri genelinde tozlu ve rüzgarlı günler bekleniyor. Meteoroloji idareleri tarafından, hava sıcaklığının aniden yükseldiği körfezin özellikle çöl özelliği gösteren bölgelerinde kum fırtınaları görülebileceği, bunun yerleşim alanlarını da etkileyeceği bildiriliyor.

AKRA için derleyen: Sedat Yüksel